Desetitisíce lidí se dnes odpoledne sešly na pražském Václavském náměstí na protestu proti strachu a nenávisti, který pořádal spolek Milion chvilek.

Desetitisíce lidí se dnes odpoledne sešly na pražském Václavském náměstí na protestu proti strachu a nenávisti, který pořádal spolek Milion chvilek. Zdroj: Zbyněk Pecák

Desetitisíce lidí se dnes odpoledne sešly na pražském Václavském náměstí na protestu proti strachu a nenávisti, který pořádal spolek Milion chvilek.
Desetitisíce lidí se dnes odpoledne sešly na pražském Václavském náměstí na protestu proti strachu a nenávisti, který pořádal spolek Milion chvilek.
Desetitisíce lidí se dnes odpoledne sešly na pražském Václavském náměstí na protestu proti strachu a nenávisti, který pořádal spolek Milion chvilek.
Desetitisíce lidí se dnes odpoledne sešly na pražském Václavském náměstí na protestu proti strachu a nenávisti, který pořádal spolek Milion chvilek.
26
Fotogalerie

Putinovu agresi odsoudil plný Václavák, Babiš kandiduje na Hrad. Jak se to rýmuje?

V neděli se odehrály dvě zdánlivě nesouvisející události. Na demonstraci Milionu chvilek odmítlo zaplněné Václavské náměstí obchodníky se strachem, chudobou a ruským vlivem. Následně ohlásil prezidentskou kandidaturu Andrej Babiš. Jak to spolu souvisí?

Už to téměř vypadalo, že si proruští aktivisté privatizovali Václavské náměstí, kam svolávají stoupence krajní levice a pravice z celé země. Jejich hlavním cílem je svrhnout vládu a uchopit moc. Organizátor demonstrací Ladislav Vrabel prohlašuje, že „nové národní obrození už nikdo nezastaví“ a blíží se chvíle, kdy si „převezmou tuto zemi“. Koho tím myslí, když za ním nestojí žádná legitimně zvolená síla?

Kdo chce převzít zemi?

Vrabelův plán „Česká republika na 1. místě“ nevybočuje z linie oprášených komunistických pravd. Pro tyto vlastence, jak se sami titulují, je největším nepřítelem západní civilizace, nadnárodní kapitál a členství v „globalistických“ strukturách NATO, EU a OSN. Také proto má podporu komunistů jako buldozer, který - jak doufají - razí cestu k jejich zmrtvýchvstání do celostátní politiky. 

Společným spojencem těchto revolucionářů je Putinův režim a Vrabel to hlásá otevřeně. Jeho plán, jejž vzali za své všichni řečníci na jeho mítincích, představuje geopolitický obrat na východ a ukončení solidarity s napadenou Ukrajinou.

Na katastrofické narativy této skupiny, že bez dohod s Ruskem zahyneme a čeká nás jen zmar, reagoval spolek Milion chvilek, který na Václavské náměstí svolal demonstraci proti šíření strachu a nenávisti. 

Hvězdné chvíle spolku se odehrávaly v roce 2019, kdy dokázal dvakrát přivést na Letnou čtvrt milionu lidí na protest proti politice Andreje Babiše. Kvůli svému trestnímu stíhání byl vyzýván k rezignaci, což dodnes neučinil. Naopak se nyní rozhodl kandidovat na prezidenta, ale nepředbíhejme.

Milion chvilek poté ztrácel dynamiku a utrpěl šrámy po odchodu Mikuláše Mináře, když to vypadalo, že chce vstoupit do politiky. Naposledy o něm bylo slyšet v souvislosti s kritizovaným happeningem při zahájení soudu s Andrejem Babišem, což mohlo signalizovat, že je už za zenitem. 

Vrabel překonán

Demonstrace na Václavském náměstí však ukázala, že se znovu dokázal trefit do nálad veřejnosti, znepokojené radikalizací části společnosti. Na Václavské náměstí přišlo víc lidí, než policií ohlášené „nižší desítky tisíc“. Zcela jistě jich bylo víc, než na posledních dvou Vrabelových demonstracích. Jejich počet spíše odpovídal 70 tisícům z první demonstrace 3. září. 

Z pódia očekávatelně zaznívaly opačné akcenty, než od „mírotvorců“ z Vrabelových scénářů, připomínajících Moskvou placená levičácká mírová hnutí bojující proti americkému imperialismu v minulém století. Dominantními poselstvími byly výzvy k ochraně demokracie a odmítnutí příklonu k Rusku a věrozvěstů apokalypsy, jakkoli situace nebude v nejbližší době jednoduchá.

Tma nikdy nezvítězí

Nejsilnějším momentem bylo video s vystoupením manželky ukrajinského prezidenta Oleny Zelenské. Hovořila o tom, že Ukrajina prožívá nejtemnější dobu ve svých dějinách. Připomněla, že ruské rakety dnes míří na elektrárny a tepelná zařízení. „Chtějí nám vzít světlo. Zmrazit. Zastrašit,“ uvedla.

„Všude se hovoří o tom, že na nás čeká těžká zima. Je docela pravděpodobné, že my, Ukrajinci, ji strávíme ve tmě. Ale nenecháme Rusko nás ani celý svět vtáhnout do temnoty. Té samé temnoty, ve které žije Rusko už mnoho let. Tma nikdy nezvítězí,“ zdůraznila Zelenská.

Toto odhodlání, statečnost a skutečné vlastenectví, spojené s hrdinnou obranou své vlasti, je protiváhou zbabělosti a cynismu advokátů režimu válečného zločince, který patří před mezinárodní soud. 

Je dobře, že taková slova zazněla na Václavském náměstí, kde se radikální proudy snaží převzít zemi do svých rukou. Tato země jim ovšem nepatří, jak si možná vsugerovali. Ukázal jim to plný Václavák a budou si muset počkat na nové volby. Hrozba bolševického puče, pokud by o něj někdo usiloval, by do ulic jistě přitáhla ještě mnohem víc lidí.

Babišovi předskokani

Krátce po ukončení demonstrace se odehrála druhá událost. Andrej Babiš se právě vrátil z Hradu a oznámil, že bude kandidovat na prezidenta. Ukončil tak dlouhé lavírování a nakonec patrně převážilo přesvědčení, že má největší šanci z okruhu ANO právě on. Zatím není jasné, zda si přinesl i Zemanovu podporu.

Jak to souvisí s akcí Milionu chvilek? Dá se očekávat, že Babiš znovu rozjede dryáčnickou kampaň a postaví se do čela těch populistických obchodníků se strachem, chudobou a vyvolávajících protiukrajinské nálady, proti kterým se vymezovali účastníci demonstrace.

Vrabelovci se tak nevědomě stali předskokany jeho prezidentské kampaně, kde má na rozdíl od nich šanci uspět, i když tomu teď průzkumy nenahrávají. 

Babišovi jde o hodně, ale především o prezidentskou imunitu. Jeho nedávné řeči, že není vhodným kandidátem na prezidenta, protože nemá dostatečné pravomoci, a vyhovuje mu spíš exekutivní funkce, jsou jen další fabulace. Dnes bude tvrdit pravý opak, a buď mu to vyjde, nebo ne. 

Šéfovi ANO v rozhodování jistě pomohl i rozvíjející se jakobínský boj proti kandidátům demokratického spektra. Dnes se mění situace a je nutné pragmaticky dohlédnout, kdo je skutečný problém. Představa, že po Zemanovi nemůže být hůř, zní najednou příliš idealisticky.