nahoru

Zeman si nechává otevřená vrátka. Kauzu Vrbětice rozmělňuje, připouští dvě vyšetřovací verze

Jiří Sezemský 25. dubna 2021 • 12:45
Video se připravuje ...
Projev prezidenta Zemana ke kauze Vrbětice
• video: 
Prima

Prezident Miloš Zeman prolomil týdenní mlčení ke kauze výbuchů ve Vrběticích. Pokud někdo očekával jednoznačnou podporu vyšetřovací verzi o zapojení ruské rozvědky do operací na svrchovaném území České republiky, která vedla k česko-ruské diplomatické krizi, nedočkal se. Ujišťování vlády o plné podpoře jejích kroků hlavou státu bylo mírně řečeno nadnesené, ve skutečnosti je podmíněné.

Prezident si podle svých slov nechal předložit a zpracovat celou řadu analýz, nejen z vládních zdrojů, a po celou dobu hovořil o „podezření“ ze zapojení dvou ruských agentu v režii GRU do tzv. bulharské stopy, tedy do teroristického útoku proti obchodníkovi se zbraněmi Gebrevovi ve vrbětickém muničním areálu v roce 2014. Zahynuli při něm dva čeští občané, a materiální škody přesáhly miliardu korun.

Ze Zemanova vystoupení bylo zjevné, že tuto verzi považuje za velmi závažnou, pokud ji vyšetřování potvrdí, ale není o ní přesvědčen. Chybějí mu důkazy. Na stejnou úroveň stále dává původní vyšetřovací verzi, že výbuchy způsobila neodborná manipulace  s municí, kterou už policie opustila.

Potom příliš nedává smysl, když vyslovuje důvěru orgánům činným v trestním řízení, které pracují s jednou verzí. Pokud by důkazy o zapojení ruských agentů nebyly validní, jen stěží by vedly Babišovu vládu k vyhrocení česko-ruských vztahů a k vypovídání agentů a diplomatů z obou ambasád, i když šlo nejspíš o krok vynucený vnějšími okolnostmi.

Zeman varuje před hysterií, a přesto prý podpořil vládu v jejím náhlém obratu, když zvolila konfrontační tón s ruskou stranou, i když zatím s nejasným vyústěním a dalšími motivy v pozadí. Tento obrat ve stylu Babišova „nenecháme se Rusy zastrašit“, až příliš nápadně kontrastuje s nedávnou snahou vlády zapojit do účasti v dukovanském tendru Rosatom a nakoupit neregistrované vakcíny Sputnik V.

Po prezidentově vystoupení se zdánlivá jednota s vládou rozdrolila. Zatímco Zeman teprve očekává důkazy o účasti ruských agentů při vyvolání explozí, Babiš je z jejich zapojení šokován.

„Je to něco nevídaného, nepochopitelného a absolutně nepřijatelného. Proto jsme reagovali velice tvrdě a vyhostili jsme osmnáct diplomatů, kteří podle našich bezpečnostních složek pracují pro různé zpravodajské služby Ruské federace,“ tvrdí Babiš, jenže v jeho případě je nutné mít na paměti jeho názorovou pružnost.

Zeman, který je považován za trojského koně zájmů Kremlu v české politice, zvolil opatrný tón a nechává si otevřená vrátka. Kam se nakonec pohne premiér Babiš a jeho vláda, se i pod dojmem tohoto vystoupení teprve ukáže.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější