nahoru

Lukáš Lhoťan: Jedna z největších hrozeb pro švýcarskou společnost je tamní islamismus

Lukáš Lhoťan 22. září 2020 • 14:00
Lukáš Lhoťan: Jedna z největších hrozeb pro švýcarskou společnost je tamní islamismus
foto: Profimedia

Ve Švýcarsku odsoudili do vězení jednoho z předních představitelů švýcarských islamistů a známého muslimského aktivistu Sandra V., jenž strávil nějakou dobu mezi ozbrojenci Islámského státu v Sýrii. Poté se navrátil do Švýcarska, kde šířil islamistickou propagandu a vyzýval muslimy k odchodu na území kontrolované Islámským státem v Sýrii.

Podle zprávy agentury Reuters měl Sandro udržovat i kontakty s náboráři teroristické organizace Islámský stát v Evropě. Za to vše jej odsoudil švýcarský soud k 50 měsícům vězení. Švýcarská média jej přezdívají „Emir z Winterthur“, což je město nedaleko Curychu, kde odsouzený provozoval posilovnu, ale dnes je příjemcem sociálních dávek. Sandro V. je konvertita k islámu, jeho otec pochází z Itálie a matka z bývalé Jugoslávie.  Odsouzený popíral jakoukoliv spolupráci s teroristickou organizací Islámský stát a tvrdil, že do Sýrie odcestoval kvůli humanitární pomoci lidem zasaženým válkou.

Podle švýcarských vyšetřovatelů Sandro V. přesvědčoval k odchodu do řad teroristické organizace Islámský stát například bývalého mistra kickboxu Valdeta Gašiho, který později zahynul v Sýrii. Sandro V. měl také hlásat nenávistnou islamistickou ideologii mezi mladými muslimy, a z tohoto důvodu provozoval i posilovnu. Dnes se Sandro V. veřejně od Islámského státu a násilného pojetí islámu distancuje, a skutečnost, že se radikalismu vzdal, mají údajně potvrzovat i policejní vyšetřovatelé. Společně se Sandro V. byl souzen i jiný muslim, a to pouze k finanční pokutě za sdílení nenávistných islamistických videí.

Aktivity různých islamistických skupin a radikálních muslimů unikaly dlouho pozornosti médií a společnosti ve Švýcarsku, které se stalo domovem prvních radikálních muslimů již v polovině 50. let 20. století, když prchali z arabských zemí před pronásledováním sekulárními arabskými vládami. Nejznámějšími islamisty z té doby jsou ideologové islamistické organizace Muslimské bratrstvo. Dnešní vlna islamismu ve Švýcarsku je ovšem mnohem nebezpečnější a je to jedna z největších hrozeb pro švýcarskou společnost. Na radikalizaci některých muslimů v městě Winterthur veřejně upozornil jeden z místních politiků Blerim Bunjaku, mimo jiné také muslimského původu. 
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější