nahoru

Mimoni se vrátili z dovolené a začali prudit s rouškami. Koronavirus má ale asi ještě dva týdny volno

Oldřich Tichý 17. srpna 2020 • 15:20
Situace je vážná! Adam Vojtěch 14. srpna na dovolené a 17. srpna na tiskové konferenci
Situace je vážná! Adam Vojtěch 14. srpna na dovolené a 17. srpna na tiskové konferenci
• foto: 
Facebook, repro ČT

Zlé jazyky říkají, že zatímco premiér Babiš byl během vládních prázdnin mimo jeden týden, ministr zdravotnictví Vojtěch je mimo pořád. Teď jsou ale bohužel vládní mimoni už zase zpět v provozu. A tak zatím co ještě před čtyřmi dny se Vojtěch na fotkách bezstarostně culil usazený v kraťasech v okně zříceniny, včera nasadil roušku, výraz týraného mončičáka a všem nám zase nadirigoval roušky v uzavřených prostorách. Ovšem až za dva týdny – teď je podle něj koronavirus zřejmě ještě na dovolené.

Vzhledem k tomu, že zpřísněná protiepidemická opatření mají začít platit až 1. září, nemá cenu je teď podrobně rozebírat. Při promyšlenosti, s níž ministerstvo zdravotnictví opakovaně zasahuje do života republiky, se mohou jednotlivé body za dva týdny ještě třikrát změnit tam a zpátky. Stručně: roušky mají být znovu povinné v hromadné dopravě, obchodech, na úřadech, u lékaře a v dalších vnitřních prostorech, jako jsou obchodní centra, pošty a vnitřní hromadné akce bez ohledu na počet účastníků. Ve školách je děti budou muset nosit mimo třídy, do hospody můžete nadále bez zakrytého obličeje stejně jako do práce.

Co na vyhlášených opatřeních tahá za oči? Jednak to, že je ministr vyhlásil sotva chvíli poté, co jeho úřad zveřejnil aktualizovanou mapu Česka, podle níž hrozí mírné riziko nákazy ve dvou okresech (Praha a Frýdek-Místek) a ve zbytku republiky je riziko nákazy zanedbatelné, až nulové. Proč tedy zase celoplošná roušková buzerace? Obdivuhodné je pak bezpochyby také to, že vláda umí předvídat, jaká situace bude za dva týdny, kdy mají dnes vyhlášená opatření začít platit. Že by vypomohla osobní věštkyně premiéra Babiše?

Nejvíce však zaslouží pozornost proměna, jíž od 14. srpna do dneška prošel ministr Vojtěch. Před čtyřmi dny letní pohoda na zřícenině Děvičky nad Pavlovem, dovolená, vítr ve vlasech a chlapecký úsměv na tváři. Dnes mimořádně vážný hlas těžce pracujícího politika, který chtě nechtě musí pro dobro národa utáhnout šrouby a nasadit deseti miliónům lidí náhubek.

Co se během těch několika dní stalo? Tají nám snad vláda nějaký dramatický zvrat v epidemiologické situaci? Vysvětlení bude téměř jistě banálnější – už aby bylo po říjnových volbách a politici přestali mít potřebu vyvolávat v lidech strach, aby jim pak mohli nabízet záchranu výměnou za hlasy. Bohužel to ale v dohledné době nevypadá na optimistický konec. Další volby po těch podzimních nás totiž čekají znovu na jaře…

Volby 2020: V říjnu proběhnou volby do zastupitelstev krajů i Senátu>>>

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější