nahoru

Óda na českou roušku aneb Jak Češi opravdu, s přehledem a bez přehánění dobývají svět. A není to apríl!

Veronika Bednářová 1. dubna 2020 • 14:10
Video se připravuje ...
Video Masks For All
• video: 
COVID-CZECHIA

„Češi jsou výborní rouškaři,“ bude se od letošního března už navždy říkat globálně. Ženy a muži z facebookové skupiny Česko šije roušky, která k 1. dubnu 2020 čítá 40 000 členů, nejenže už před 2 týdny zasedli k zaprášeným šicím strojům, ale navíc vytvořili i server damerousky.cz, tedy mapu Česka, která přehledně ukazuje, kde roušky nebo cokoli k jejich ušití chybí a v jakém množství. V tomhle už nás žádná země na světě nemůže dohonit. Ani kdyby stokrát chtěla.

O našem „rouškování“ píše nyní poučeně britský deník The Guardian (30. března), referuje agentura Reuters (31. března) a v širším kontextu, kdy si ale pořád ještě „nejsou jisti“, zda roušky ano či ne, se nad tím zamýšlí i CNN (31. března). A mnohá další celosvětová média: váhavě „antirouškové“ doporučení WHO musel mimochodem nedávno uvést na pravou míru Roman Prymula.

Čeští influenceři z iniciativy expertní skupiny COVID-CZECHIA totiž v anglicky mluvícím českém spotu apelují na svět jednoduchým MASKS4ALL! neboli #rouškyvšem. To je heslo, které se z českých sociálních sítí momentálně šíří do celého světa. Najdete ho i ve videu v úvodu článku.

Děje se tak v rámci expertní skupiny covid-czechia.org, která funguje pod záštitou rektora ČVUT Vojtěcha Petráčka. Její aktuální doporučení pro veřejnost ohledně epidemie covid-19 v České republice se k lidem dostávají nejrychlejší možnou cestou, přes síť více než 250 známých českých influencerů a umělců.

Ti teď oslovili světové celebrity, aby prostřednictvím videa #masks4all sdíleli výzvu k nošení roušek, které se u nás osvědčuje nejen pocitově, ale i konkrétními statistickými údaji. 

V Čechách to mezitím frčí. Do šicí akce se už dávno zapojily nejen známé české módní návrhářky, ale dávno i výsadkáři z Chrudimi, hasiči ze stanice v Třeboni či také dnes tolik skloňovaní „senioři“, klidně i devadesátileté (i stoleté!) babičky. Bleskurychle a ve dne v noci šijí na celém území naši vietnamští spoluobčané. Na liberecké Technické univerzitě se vyrábějí roušky z nanomateriálů, nejen šijí, ale také balí a distribuují i stovky českých umělců, kteří momentálně nemají práci.

Například tihle dva pěvci souboru Opery a operety Moravského divadla Olomouc rozvážejí roušky i nákupy, kde je potřeba; neváhají při té příležitosti i zpívat. „Když se nová rouška přinese, to je láska, příteli,“ zpívá duo VP, tedy Vojtěch Pačák a Vojtěch Poštulka, kteří pomáhají v projektu olomouckého divadla „Nákup s Moravským divadlem“. Pusťte si to, až vám bude smutno.

Veronika BednářováPrezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější