Video placeholde
Koronavirová karanténa očima naší fotografky Nguyen Phuong Thao
Koronavirová karanténa očima naší fotografky Nguyen Phuong Thao
Koronavirová karanténa očima naší fotografky Nguyen Phuong Thao
Koronavirová karanténa očima naší fotografky Nguyen Phuong Thao
17
Fotogalerie

Šmírování díky koronaviru: Vláda chce využít krize ke sledování občanů, citlivá data bude sbírat i po karanténě

Jak moc nás koronavirový výjimečný stav a karanténa vehnaly do náruče totalitního stylu řízení a onoho legendárního Velkého bratra? Nakolik jsou pro nás nové technologie, na něž nyní všichni automaticky spoléháme a každodenně je používáme, sluhou a nakolik naopak ony nás využívají či zneužívají jako zdroje osobních a citlivých dat? Nejen to řeší v dalším bytovém semináři Adéla Knapová a Bohumil Pečinka se svými hosty. Podívejte se na video.

Co se s našimi daty děje a co se s nimi může dít? Jak moc nás mají korporace a vlády pod dohledem? Proč jsme se rozhodli obětovat své osobní svobody ve jménu zdraví? A není tato dnes zdánlivě „nutná“ volba falešná? Neměli bychom mít právo jak na zdraví, tak na osobní svobodu? Kdo na naší panice a nové módě bezhlavého sdílení dat ve jménu vyššího dobra (zde boje s Covid-19) vydělá? A jak naše dnešní rádoby dočasná rozhodnutí (jak nás jednotlivců, tak vlád, globálních firem…) překreslí a (z)mění budoucnost?

Scházíme se v bytě v samém centru Prahy pod Petřínem, kde kdysi fenomén takzvaných bytových seminářů vlastně vznikl. V bytě, kde dřív žil a právě ony slavné bytové přednášky pořádal filozof, pedagog, komeniolog, mluvčí Charty 77 a první rektor UK po sametové revoluci Radim Palouš.

V době zcela jiné, přesto však svou tíživostí, nejistotou a strachem ne nepodobné jsme se rozhodli na tuto tradici navázat. A protože se nacházíme ve výjimečném celostátním stavu karantény, jsou naše setkání v nejnižším možném počtu, s rouškami, vydezinfikovanýma rukama apod. Tentokrát si Adéla Knapová a Bohumil Pečinka povídali s Lukášem Dostálem, CEO Hellit a ALTRON Business Solutions a Davidem Šimoníkem, PR a mediálním konzultantem, mimo jiné také vyučujícím na Univerzitě Karlově.

Vy ostatní jste srdečně zváni touto cestou. Video s debatou najdete v úvodu článku.

Jaká válka nás čeká v budoucnu? Na co bychom se měli připravit? Jak dlouho potrvá současné pandemie? Přečtěte si rozhovor se Soňou Pekovou v novém tištěném Reflexu >>>