nahoru

Šmírování díky koronaviru: Vláda chce využít krize ke sledování občanů, citlivá data bude sbírat i po karanténě

Adéla Knapová, Bohumil Pečinka 27. března 2020 • 14:20
Video se připravuje ...
Bytový seminář Adély Knapové a Bohumila Pečinky: IT specialista Lukáš Dostál a marketingový konzultant David Šimoník
• video: 
Martin Bartkovský

Jak moc nás koronavirový výjimečný stav a karanténa vehnaly do náruče totalitního stylu řízení a onoho legendárního Velkého bratra? Nakolik jsou pro nás nové technologie, na něž nyní všichni automaticky spoléháme a každodenně je používáme, sluhou a nakolik naopak ony nás využívají či zneužívají jako zdroje osobních a citlivých dat? Nejen to řeší v dalším bytovém semináři Adéla Knapová a Bohumil Pečinka se svými hosty. Podívejte se na video.

Co se s našimi daty děje a co se s nimi může dít? Jak moc nás mají korporace a vlády pod dohledem? Proč jsme se rozhodli obětovat své osobní svobody ve jménu zdraví? A není tato dnes zdánlivě „nutná“ volba falešná? Neměli bychom mít právo jak na zdraví, tak na osobní svobodu? Kdo na naší panice a nové módě bezhlavého sdílení dat ve jménu vyššího dobra (zde boje s Covid-19) vydělá? A jak naše dnešní rádoby dočasná rozhodnutí (jak nás jednotlivců, tak vlád, globálních firem…) překreslí a (z)mění budoucnost?

Scházíme se v bytě v samém centru Prahy pod Petřínem, kde kdysi fenomén takzvaných bytových seminářů vlastně vznikl. V bytě, kde dřív žil a právě ony slavné bytové přednášky pořádal filozof, pedagog, komeniolog, mluvčí Charty 77 a první rektor UK po sametové revoluci Radim Palouš.

V době zcela jiné, přesto však svou tíživostí, nejistotou a strachem ne nepodobné jsme se rozhodli na tuto tradici navázat. A protože se nacházíme ve výjimečném celostátním stavu karantény, jsou naše setkání v nejnižším možném počtu, s rouškami, vydezinfikovanýma rukama apod. Tentokrát si Adéla Knapová a Bohumil Pečinka povídali s Lukášem Dostálem, CEO Hellit a ALTRON Business Solutions a Davidem Šimoníkem, PR a mediálním konzultantem, mimo jiné také vyučujícím na Univerzitě Karlově.

Vy ostatní jste srdečně zváni touto cestou. Video s debatou najdete v úvodu článku.

Jaká válka nás čeká v budoucnu? Na co bychom se měli připravit? Jak dlouho potrvá současné pandemie? Přečtěte si rozhovor se Soňou Pekovou v novém tištěném Reflexu >>>

Foto 

Adéla Knapová, Bohumil Pečinka
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.