nahoru

Sex, alkohol, humor i emigrace na chalupy. Jak Češi překonávali těžká období v historii?

Adéla Knapová, Bohumil Pečinka 20. března 2020 • 12:00
Bytový seminář Adély Knapové a Bohumila Pečinky: Publicista a kurátor Josef Vomáčka
• video: 
Martin Bartkovský

Jak se vyrovnávali s krizovými situacemi naši předkové? Jak žili v dobách okupace, protektorátu, normalizace a co jim pomáhalo nezbláznit se, nepropadat malomyslnosti a strachu? Co z toho funguje i dnes? Publicista, kurátor, ale také třeba bývalý rozhlasový režisér Josef Vomáčka přijal pozvání k povídání v době karantény.

Sešli jsme se v bytě v samém centru Prahy, pod Petřínem, kde kdysi fenomén takzvaných bytových seminářů vlastně vznikl. V bytě, kde dřív žil a právě ony slavné bytové přednášky pořádal filozof, pedagog, komeniolog, mluvčí Charty 77 a první rektor UK po sametové revoluci Radim Palouš.

V době zcela jiné, přesto však svou tíživostí, nejistotou a strachem ne nepodobné jsme se rozhodli na tuto tradici navázat. A protože se nacházíme ve výjimečném celostátním stavu karantény, bylo setkání omezeno pouze na Josefa Vomáčku, Adélu Knapovou a Bohumila Pečinku. Vy ostatní jste srdečně zváni touto cestou. Podívejte se na video v úvodu článku.

Adéla Knapová, Bohumil Pečinka
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.