nahoru

Přesidlování Židů: Historička objevila vzácné snímky, které si voják wehrmachtu fotil pro zábavu

Tereza Stonišová 26. září 2019 • 15:10
Přesidlování Židů: Historička objevila vzácné snímky, které si voják wehrmachtu fotil pro zábavu
foto: Jüdisches Museum Rendsburg / USC

Historička Julia Wernerová učinila v Židovském muzeu v německém Rendsburgu unikátní nález. Objevila totiž fotografie německého příslušníka wehrmachtu, který zřejmě pouze z vlastní iniciativy dokumentoval masové přesidlování Židů do ghett. Jeho snímky představují mimořádný dobový dokument válečných krutostí spáchaných nacisty na židovském obyvatelstvu.

V roce 1939 podal muž jménem Wilhelm Hansen přihlášku do nacionálně socialistické strany známé jako NSDAP. O rok později 6. června 1940 coby člen wehrmachtu dohlížel v polském městě Kutně na přemisťování Židů, které nacisté organizovaně přesidlovali do ghett, aby je tak oddělili od ostatního nežidovského obyvatelstva. Známá jsou například ghetta varšavské či krakovské. Proces nuceného a krutého přesídlování Židů nazývají historikové „ghettoizací“. Židé museli opustit své domovy, do nichž se takřka okamžitě nastěhovali noví nežidovští obyvatelé. Nesměli si s sebou brát cennosti, většinou se stěhovali jen s tím nejnutnějším. I proto je většina snímků z období 2. světové války focena nacisty, protože Židé fotoaparáty vlastnit nesměli.

Hansen byl prý vždy vášnivým amatérským fotografem, zůstalo po něm více než 800 snímků. Fotografoval nejen zvěrstva, na která dohlížel, ale i běžný život. Fotografoval i po skončení druhé světové války, přičemž není jasné, z jakého důvodu všechny snímky ukrýval. V onen den, kdy dohlížel na stěhování Židů, nasnímal celkem 83 fotografií. Všechny budou k vidění v muzeu v Rendsburgu, které se tematice represí vůči židovskému obyvatelstvu ve svých expozicích věnuje. Na část z nich se můžete podívat i v naší fotogalerii:


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.