Polsko slaví pád komunismu. Před 30 lety ovládla volby Wałęsova Solidarita | Reflex.cz
nahoru

Polsko slaví pád komunismu. Před 30 lety ovládla volby Wałęsova Solidarita

Tereza Stonišová4. června 2019 • 15:45
Volby v Polsku v roce 1989
Volby v Polsku v roce 1989
• foto: 
Profimedia

Poláci se přesně před třiceti lety vydali k volbám, jejichž vypsání bylo důsledkem známých rozhovorů u kulatého stolu, kde seděli představitelé komunistů a celopolského hnutí Solidarita (Solidarność). Volby zcela ovládlo hnutí vzešlé z gdaňských loděnic. Den voleb – 4. červen 1989 – se proto v Polsku slaví coby pád komunismu.

Polsko bývalo často nazýváno nejslabším článkem východního bloku. Panovalo tam mnoho odlišností – v Polsku se nikdy komunistům nepodařilo zkolektivizovat zemědělství, ani umlčet katolickou církev, která měla i v dobách socialismu své „místo“ v systému. Proto zvolení Poláka papežem – Karol Wojtyła byl do nejvyšší katolické funkce zvolen v roce 1978 – podpořilo polskou nekomunistickou myšlenku možná více, než kdo tenkrát předpokládal.

I další polské specifikum bylo odlišné například od československé reality: bída. Úroveň zásobování a míra efektivity centrálně plánované ekonomiky v Polsku byla tak žalostná, že se sousedům nedostávalo ani základních potravin – dělníci často neměli ani na maso, a to ani o Vánocích. V Československu bylo v tomto ohledu v porovnání s Polskem lépe.

O to silnější význam získalo hnutí Solidarita, které ovládlo volby konané přesně před 30 lety. Solidarita vystoupila z ilegality díky rozhovorům u kulatého stolu, jejichž dalším výsledkem byla mimo jiné dohoda o změně polské ústavy.

Martha Issová: Mám vztek, Babišův boj překročil hranice slušnosti a jde do tuhého,…

Polské volby

Už první kolo voleb znamenalo pro polské komunisty studenou sprchu. V Sejmu získala Solidarita 160 křesel, tedy bez jednoho mandátu „vzala“ úplně vše, na co mohla dosáhnout. Podobně vypadala i situace v Senátu, kde uspělo 92 opozičních kandidátů. Komunistický pád byl dokonán.

V dolní komoře opoziční kandidáti beze zbytku vyčerpali pětatřicetiprocentní kvótu, na kterou měli nárok a ve stočlenném Senátu usedlo přesně 99 opozičníků. Z pohledu komunistů situaci ještě zhoršovala skutečnost, že v té části Sejmu, do jejíž volby nemohla opozice přímo vstoupit, Poláci kroužkovali komunisty, kteří souhlasili s reformou systému.

Polské volby byly typické také heslem „Váš prezident, náš premiér.“ To znamenalo, že (byť pouze o jediný hlas) se stal prezidentem komunista Wojciech Jaruzelski a premiér – po neúspěšném sestavení vlády komunistou Czesławem Kiszczakou – se stal zástupce Solidarity Tadeusz Mazowiecki. Ten se stal vůbec prvním nekomunistickým premiérem východního bloku. V roce 1990 se potom polským prezidentem stal zakladatel Solidarity Lech Wałęsa.

80. léta v Polsku: Unikátní pohled na běžný život před pádem komunismu
10 nejlepších komedií všech dob. Filmy, u kterých se budete smát, i kdybyste nechtěli
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Děkuji, že jste mi pomohl, soudruhu. Jak legenda českého big beatu Kosťa Ruchadze utekl fízlům přímo na Západ
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější