Polsko slaví pád komunismu. Před 30 lety ovládla volby Wałęsova Solidarita | Reflex.cz
nahoru

Polsko slaví pád komunismu. Před 30 lety ovládla volby Wałęsova Solidarita

Tereza Stonišová4. června 2019 • 15:45
Volby v Polsku v roce 1989
Volby v Polsku v roce 1989
• foto: 
Profimedia

Poláci se přesně před třiceti lety vydali k volbám, jejichž vypsání bylo důsledkem známých rozhovorů u kulatého stolu, kde seděli představitelé komunistů a celopolského hnutí Solidarita (Solidarność). Volby zcela ovládlo hnutí vzešlé z gdaňských loděnic. Den voleb – 4. červen 1989 – se proto v Polsku slaví coby pád komunismu.

Polsko bývalo často nazýváno nejslabším článkem východního bloku. Panovalo tam mnoho odlišností – v Polsku se nikdy komunistům nepodařilo zkolektivizovat zemědělství, ani umlčet katolickou církev, která měla i v dobách socialismu své „místo“ v systému. Proto zvolení Poláka papežem – Karol Wojtyła byl do nejvyšší katolické funkce zvolen v roce 1978 – podpořilo polskou nekomunistickou myšlenku možná více, než kdo tenkrát předpokládal.

I další polské specifikum bylo odlišné například od československé reality: bída. Úroveň zásobování a míra efektivity centrálně plánované ekonomiky v Polsku byla tak žalostná, že se sousedům nedostávalo ani základních potravin – dělníci často neměli ani na maso, a to ani o Vánocích. V Československu bylo v tomto ohledu v porovnání s Polskem lépe.

O to silnější význam získalo hnutí Solidarita, které ovládlo volby konané přesně před 30 lety. Solidarita vystoupila z ilegality díky rozhovorům u kulatého stolu, jejichž dalším výsledkem byla mimo jiné dohoda o změně polské ústavy.

Martha Issová: Mám vztek, Babišův boj překročil hranice slušnosti a jde do tuhého,…

Polské volby

Už první kolo voleb znamenalo pro polské komunisty studenou sprchu. V Sejmu získala Solidarita 160 křesel, tedy bez jednoho mandátu „vzala“ úplně vše, na co mohla dosáhnout. Podobně vypadala i situace v Senátu, kde uspělo 92 opozičních kandidátů. Komunistický pád byl dokonán.

V dolní komoře opoziční kandidáti beze zbytku vyčerpali pětatřicetiprocentní kvótu, na kterou měli nárok a ve stočlenném Senátu usedlo přesně 99 opozičníků. Z pohledu komunistů situaci ještě zhoršovala skutečnost, že v té části Sejmu, do jejíž volby nemohla opozice přímo vstoupit, Poláci kroužkovali komunisty, kteří souhlasili s reformou systému.

Polské volby byly typické také heslem „Váš prezident, náš premiér.“ To znamenalo, že (byť pouze o jediný hlas) se stal prezidentem komunista Wojciech Jaruzelski a premiér – po neúspěšném sestavení vlády komunistou Czesławem Kiszczakou – se stal zástupce Solidarity Tadeusz Mazowiecki. Ten se stal vůbec prvním nekomunistickým premiérem východního bloku. V roce 1990 se potom polským prezidentem stal zakladatel Solidarity Lech Wałęsa.

80. léta v Polsku: Unikátní pohled na běžný život před pádem komunismu
10 nejlepších komedií všech dob. Filmy, u kterých se budete smát, i kdybyste nechtěli
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Viliam Buchert: Na zrazení Kurdů Západ doplatí. Co ještě Západ dovolí Erdoğanovi?
PREMIUM X První scéna? Ano, ale jen tu a tam, tvrdí autor seriálu o Národním divadle Aleš Kisil
PREMIUM X Spravedlnost se blíží: Podezřelí z vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky zamíří před soud
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější