80. léta v Polsku: Unikátní pohled na běžný život před pádem komunismu | Reflex.cz
nahoru

80. léta v Polsku: Unikátní pohled na běžný život před pádem komunismu

Martin Mrázek27. března 2019 • 11:40
80. léta v Polsku: Unikátní pohled na běžný život před pádem komunismu
foto: Bruno Barbey

Když v roce 1979 přijížděl na návštěvu do rodné země nový papež Jan Pavel II., byla to pro nábožensky založené Polsko událost. Wojtyłovo zvolení si lid považoval a jeho návštěva Moskvě navzdory byla dalším impulsem pro vzrůst národního sebevědomí. Když pak dlouhodobý nedostatek potravin vyústil v roce 1980 v další stávky, zapojilo se do nich na 170 podniků a 90 tisíc lidí.

Centrem odporu se staly, stejně jako o deset let dříve, gdaňské loděnice. Vedení státu se snažilo zažehnat nepokoje změnami v politbyru. To ale nestačilo. V Gdaňsku se již mezitím pod vedením z práce vyhozeného elektrikáře Lecha Wałęsy zformovala Solidarita, nezávislý odborový svaz.

Polské politbyro vyhlašuje válečný stav

Po zaregistrování organizace u varšavského soudu zvedla Moskva varovný prst. Nechybělo příliš a Čechoslováci vrátili Polákům „bratrskou“ pomoc z roku 1968. Tamější armáda by se ale invazi bránila a Sovětský svaz od intervence nakonec upustil.

Pornografie, nebo umění? Unikátní japonské kresby měly novomanželům usnadnit svatební noc

Situace se ovšem neuklidnila. Zatímco Solidarita plánovala časově neomezenou generální stávku, polské politbyro vyhlásilo v zemi výjimečný stav. Do ulic vyrazilo na 100 000 policistů a vojáků. V rámci akce Bříza 81 bylo v noci z 12. na 13. prosince 1981 zatčeno 10 tisíc lidí reprezentujících opozici. Mezi nimi byl i Lech Wałęsa.

Za této situace vyráží do Polska nikým nepozorován Bruno Barbey. Během 8 měsíců trvající poznávací cesty najezdil společně s rodiči po Polsku 40 tisíc kilometrů. Navštívil tak daleko více než jen hlavní turistické taháky. Francouzi žili po celou dobu v obytném přívěsu, pokud jim tedy někdo nenabídl k přespání vlastní příbytek. To se dělo celkem často a Barbey tak měl unikátní možnost pozorovat zemi, kde bojovala víra s komunismem a Solidarita s totalitou.

Na výběr z jeho alb se můžete podívat v naší fotogalerii:

Život pod Ceaușescem: Unikátní fotky Rumunska pod vládou komunistického diktátora.…
Posmrtná záhada: Italský architekt po sobě zanechal stovky krásných ženských aktů,…
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,700
23,070
29,360
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější