Martin Luther King: Skvělý řečník a nobelista, jehož vraha odsoudili na sto let | Reflex.cz
nahoru

Skvělý řečník a držitel Nobelovy ceny Martin Luther King se narodil před 90 lety. Jeho vraha odsoudili na sto let

-bam-, ČTK15. ledna 2019 • 16:03

Slovo bylo hlavní zbraní Martina Luthera Kinga, jenž se narodil před devadesáti lety, 15. ledna 1929. Jeden z nejvýznamnějších bojovníků za lidská práva a rasovou rovnoprávnost v USA pronesl v srpnu 1963 zásadní projev osahující slova: "I have a dream ..." (Mám sen), v němž Ameriku vypodobnil bez rasových předsudků. Rok poté prezident Lyndon Johnson podepsal zákon, který zakazoval diskriminaci v otázkách zaměstnání a vzdělání, v srpnu 1965 pak byl přijat zákon o volebním právu, jímž byla odstraněna další diskriminační opatření.

Jako charismatický řečník si atlantský rodák King získal posluchače již v baptistickém kostele v alabamském Montgomery, kde působil jako kněz od roku 1954. Právě tam se o rok později rozhořely protesty proti místním segregačním zákonům a King, hlásající metodu "bojovného nenásilí" ovlivněnou filozofií Mahátmy Gándhího, se brzy stal uznávaným vůdcem pochodů a demonstrací.

Jeho snažení vyvrcholilo v srpnu 1963 pochodem na Washington, jehož se zúčastnilo téměř čtvrt milionu lidí, a kde King u Lincolnova památníku pronesl svůj slavný projev.

Roztančené video nejmladší americké kongresmanky se stalo hitem. Pokus o zesměšnění …

Kromě rasistů musel ale nositel Nobelovy ceny za mír z roku 1964 bojovat také s vlnou černošských militantních radikálů (Černých panterů), kteří odmítali obezřetnou taktiku. O podporu vládních struktur se pak připravil svým otevřeně kritickým postojem k válce ve Vietnamu.

Jeho život ukončil po devětatřiceti letech 4. dubna 1968 atentátník v Memphisu, kam King přijel podpořit stávku dělníků. Za spáchání atentátu byl James Earl Ray odsouzen na 99 let vězení. 10. června 1977 uprchl z vězení, ale o tři dny později byl dopaden a trest mu byl zvýšen na 100 let odnětí svobody. Zemřel 23. dubna 1998 na selhání ledvin v důsledku hepatitidy C.

Černošský aktivista byl ženatý se spolužačkou z univerzity Corretou Scottovou (zemřela v roce 2006), měli čtyři děti. Po Kingově smrti se v jeho odkazu angažovala celá rodina.

Havel byl při psaní projevů nešťastný. Před řečí v kongresu ho uklidnila až naše…
Trump se chytil do vlastní pasti. Pokud je před vámi betonová zeď, jděte skrz, radil v…

-bam-, ČTKVolby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,090
29,350
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější