Proč se okna otevírají dovnitř? Aby z nich služky nepadaly | Reflex.cz
nahoru

Proč se okna otevírají dovnitř? Aby z nich služky nepadaly

Dan Hrubý3. března 2017 • 11:10
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
• foto: 
Pinteres

Každého, kdo si prohlíží fotografie staré Prahy, či jiných měst, napadne dříve či později otázka: Jak asi tehdejší hospodyně či jejich pomocníci myli okna, která se bez výjimky otevírala ven? Nepraktičnost takového řešení je z dnešního pohledu až zarážející. Zejména v případě velkých tabulí nebo oken dvojitých. Bylo je nutné vždy znovu vysadit? Nebo se myči oken vznášeli v jakémsi akrobatickém prostocviku nad ulicí?

Rozluštění přináší novinová zpráva z 10. března 1908. „Velké vzrušení způsobil včera odpoledne na Ferdinandově třídě nešťastný případ, jehož obětí se stala osmnáctiletá služka Kateřina Novotná. Po čtvrté hodině tedy v době nejživější frekvence na ulici, čistila okno ve třetím poschodí domu v Platýze jsouc přivázána na ochranném pásu, který však byl asi buď přeleželý nebo špatné jakosti. Neboť najednou se přetrhl, když se děvče poněkud z okna vyhnulo, aby omylo zevnější hořejší skleněnou tabuli, a nebohá služka zřítila se na dlažbu.“

Další líčení Národní politiky zaujme především věcností, s níž popisuje následky pádu: „Služka byla okamžitě mrtva, neboť dopadla přímo na hlavu a rozbila si lebku, tak že jí vytékal mozek. Podivuhodnou náhodou nešel v té chvíli nikdo v těch místech. Stáli tam pouze ve vzdálenosti několika metrů od sebe dělník Růžička a sluha z Kasíkova závodu Brdlík, mezi něž padla nešťastná služka právě doprostřed.“

Nepochopitelná smrt mladé herečky skokem z okna. Naposledy jedla chleba s máslem

Je přirozené, že podobná událost, jež se odehrála uprostřed města, na Ferdinandově, nyní Národní třídě, vyvolala nemalé pozdvižení, ano, dá se dokonce říci senzaci. „K ukojení zvědavosti hrnuli a tlačili se lidé k místu, kde mrtvé tělo leželo, beze všech ohledů a div že mrtvolu nerozšlapali!“ konstatuje Národní politika, přičemž „před Platýzem kupily se zástupy lidu ještě v pozdních hodinách večerních“.

To už bylo tělo nebohé dívky dávno odvezeno k pitvě do budovy soudního lékařství. A příčina celého neštěstí – onen poškozený pás, jenž ženu vykloněnou z okna přidržoval?

Byl dodán k přezkoumání soudním znalcům. A i když to nebyl veskrze jen případ pražské služky Kateřiny Novotné, co způsobilo revoluční stavební změnu, jisté je, že v průběhu dvacátého století byla až na výjimky všechna okna otevíraná ven nahrazena okny otevíranými dovnitř. Hospodyňkám a vůbec všem, kdo omývají okna, se tak zásadně ulehčila práce. Odpadlo též nebezpečí, o němž případ nebohé Kateřiny Novotné vypovídá. Zásadně se však proměnil charakter městské ulice, jíž zejména v letních měsících, dominovala křídla otevřených oken.

VŠECHNY DÍLY SERIÁLU ČESKÉ MORDY SI PŘEČTĚTE ZDE >>>

Nejprve zkusil vidle, pak podojil a manželku zardousil
DAN HRUBÝ 21. února 2017 • 10:47

Nejprve zkusil vidle, pak podojil a manželku zardousil

Škrtila domovnici šňůrou na prádlo. Když ji sebrali, nic si nepamatovala.

Dan Hrubý


Klíčová slova: české mordy, vražda, historieDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,650
22,830
29,630
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější