nahoru

JAROSLAV ŠAJTAR: Atentát v Sarajevu aneb Konec starých časů

Jaroslav Šajtar28. června 2014 • 17:00
Před sto lety, přesně 28. června 1914 zvraždil bosensko-srbský  student Gavrilo Princip následníka trůnu Františka Ferdinanda d ́Este a jeho těhotnou manželku Žofii Chotkovou
Před sto lety, přesně 28. června 1914 zvraždil bosensko-srbský student Gavrilo Princip následníka trůnu Františka Ferdinanda d ́Este a jeho těhotnou manželku Žofii Chotkovou
• foto: 
archiv

Před sto lety, 28. června 1914, odstartovala vražda rakouského následníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este a jeho české manželky Žofie, rozené Chotkové, celoevropskou krizi, jež vedla až k první světové válce.

Manželský pár zavraždili během návštěvy v Sarajevu srbští nacionalisté z organizace Mladá Bosna, spojení s extremistickou organizací Černá ruka (správně Sjednocení nebo smrt), v jejímž čele stál šéf srbské zpravodajské služby Dragutin Dmitrijević, zvaný Apis.

Konopišťský pán František Ferdinand d’Este přitom patřil k relativně osvíceným potentátům. Kromě toho, že inicioval stavbu tehdy nejmodernějších bitevních lodí třídy Viribus Unitis (Spojenými silami) – dreadnoughtů–, věřil v nutnost transformace dualistické monarchie, ať už v podobě trialismu, či dokonce federace. To by ovšem mohlo jihoslovanské občany habsburského soustátí připoutat k Vídni, což by narušilo velkosrbské ambice části srbské politické reprezentace. Bělehradská vláda však do příprav atentátu zapojena nebyla.

Rakousko-uherská diplomacie pod vedením ministra zahraničí Leopolda Berchtolda využila atentátu k nejtvrdšímu nátlaku na léta nenáviděné Srbsko, navíc hospodářsky vyčerpané dvěma, pravda, vítěznými balkánskými válkami – první proti Turecku a druhou proti někdejšímu spojenci Bulharsku. Předání ultimátu malému Srbsku 23. července odstartovalo tzv. červencovou krizi, jež vyvrcholila vypuknutím celosvětového válečného požáru, na jehož konci už podunajské mocnářství neexistovalo.

Jaroslav Šajtar


Diskuse ke článku