nahoru

Vzhůru do oblak: Unikátní fotografie válečných pilotů z 1. světové války

9. října 2019 • 13:10
Vzhůru do oblak: Unikátní fotografie válečných pilotů z 1. světové války
foto: San Diego Air & Space Museum

Paul Aldin Smith a Walt Calverie strávili společně rok 1917 výcvikem v texaském Kelly Field. Kromě zkušeností a nespočtu zranění si odtamtud odnesli i neobvyklou sbírku snímků vyfocenou přímo v kokpitu dvojplošníku Aeromarine 39. Fotografie zveřejnilo muzeum San Diego Air & Space a vy si je můžete prohlédnout v naší galerii.

Walt Calverie absolvoval školu létání v roce 1912 a pro americkou armádu pracoval jako civilní instruktor. Paul Aldin se pod jeho vedením připravoval na boj v 1. světové válce. Nakonec byl ale vyřazen ze služby pro četná zranění nohou, kyčlí a zad. V rámci rekonvalescence mu byl dokonce voperován do těla zlatý drát, jenž mu měl pomoci s neurologickými problémy.

Aldin se nicméně nikdy zcela neuzdravil. Armáda mu proto až do konce života vyplácela rentu. Bývalý pilot zemřel 23. července v Arizoně, kde se staral o vlastní botanickou zahradu. Jeho přítel Calverie u létání zůstal a pracoval i pro věhlasný Kalifornský technologický institut. Naposledy vzlétl v roce 1947.

Piloti pro zachycení okamžiků ve vzduchu použili tehdy velice populární Vest Pocket Kodak. VPK byl znám pod přezdívkou „vojákův foťák“ a šlo o první fotoaparát, který se vešel do mužské vesty. Mezi lety 1912 a 1926, kdy se přístroj vyráběl, se ho prodalo přes 2 miliony kusů. VPK mělo určité technické nedostatky a nebylo schopno zaostřit na méně než 2 metry. Proto jsou některé snímky lehce rozostřené. Atmosféru v oblacích se ale pilotům přesto podařilo zachytit skvěle.

Diskuse ke článku