nahoru

Zvířata, která již brzo neuvidíte. Podívejte se na smutně krásné snímky ohrožených druhů

21. června 2019 • 15:10
Zvířata, která již brzo neuvidíte. Podívejte se na smutně krásné snímky ohrožených druhů
foto: Tim Flach / Endangered

Britský fotograf Timothy Flach je autorem unikátního fotografického projektu, v němž se zaměřil na zvířata, která jsou vysoce ohrožena vyhynutím. Dva roky fotograf objížděl celý svět, aby z něj přivezl kouzelné snímky, které však spíše než radost z estetického potěšení vyvolávají posmutnění. Výsledkem jeho práce je jedinečná kniha Endangered.

Svými fotografiemi chtěl však Tim Flach dosáhnout také toho, aby si člověk uvědomil svůj vztah k přírodě. Aby kromě skutečnosti, že některé druhy vymírají, přišlo člověku častěji na mysl, že z přírody pochází i celé lidské pokolení.

Někteří z nás už možná druhy, které Tim fotografoval, naživo nikdy nespatří. Například sajga, kriticky ohrožený druh původem z eurasijských stepí, z jejíchž původních čtyř poddruhů zůstaly na Zemi už jen dva: sajga tatarská a mongolská.

V posledních letech byl zaznamenán kritický úbytek tohoto druhu. Ve stepích střední Asie byly nalezeny desetitisíce uhynulých zvířat, u kterých zatím nebylo možno spolehlivě určit příčinu smrti. Chovat sajgy v zajetí je téměř nemožné, na chov jsou extrémně nepřizpůsobivé.

Dalším zvířetem zachyceným na Timových snímcích je například irbis, který připomíná levharta a jehož bílou srst zdobí tmavé skvrny. Nyní je na stupnici ohrožených druhů v kategorii „zranitelný“. Irbise se na rozdíl od sajgy naštěstí daří chovat v zajetí.

Na skvělé snímky ohrožených druhů z knihy Endangerd se podívejte do galerie:

Další snímky najdete na webových stránkách Timothyho Flacha >>>

Diskuse ke článku