Putinova sebranka v Česku. Noční vlky přivítal v Praze plakát, že druhou světovou válku začal Stalin | Reflex.cz
nahoru

Putinova sebranka v Česku. Noční vlky přivítal v Praze plakát, že druhou světovou válku začal Stalin

-bam-, ČTK6. května 2019 • 13:10
Putinova sebranka v Česku. Noční vlky přivítal v Praze plakát, že druhou světovou válku začal Stalin
foto: Zbyněk Pecák

Motorkáři z ruského klubu Noční vlci a jejich čeští příznivci dorazili dnes kolem poledne do Prahy. Na Olšanských hřbitovech chtějí uctít památku sovětských vojáků padlých za druhé světové války. Proti příjezdu Nočních vlků se chystá demonstrace. Kontroverzní motorkářský klub, který je známý vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, jeho odpůrci označují za extrémní nacionalisty, jejich jízdy Evropou za provokaci. Na jednom z mostů nad dálnicí D1 je "vítal" transparent s nápisem, že Hitler začal druhou světovou válku spolu se Stalinem. Ten odkazuje na pakt Ribbentrop-Molotov, podle kterého si nacisté spolu se sovětským svazem rodělili v roce 1939 Polsko a jehož existenci Noční vlci veřejně popírají.

Ruští motorkáři přijeli od Brna, v poledne se setkali se svými českými příznivci na čerpací stanici na dálnici D1 u Průhonic. Skupina zhruba 80 motorek a několika osobních aut, na kterých byly upevněny, ruské, sovětské i české vlajky, ale také vlajky mezinárodně neuznávaných separatistických území na východě Ukrajiny, poté s policejním doprovodem vyrazila po dálnici k Praze. České motorkáře předtím ještě zkontrolovala policejní hlídka.

Jarda Foldyna: Samec z Východu, chlapák a opravdový sociální demokrat
Kryštof Pavelka 10. května 2018 • 09:10

Jarda Foldyna: Samec z Východu, chlapák a opravdový sociální demokrat

Noční vlci už několik let pořádají jízdy Evropou do Berlína u příležitosti výročí konce druhé světové války. Některé země tyto výpravy považují za provokaci a hodnotí je jako bezpečnostní riziko. Vůdce spolku Alexandr Zaldostanov je na sankční listině Spojených států i Evropské unie za aktivní podporu ruské anexe Krymu.

Loni 7. května došlo v Praze k ostrým slovním přestřelkám mezi stoupenci a odpůrci Nočních vlků. Zapojil se do nich i poslanec a donedávna místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna, který se netají obdivem k ruským motorkářům. Za incident sklidil kritiku i od svých spolustraníků.

Většinu československého území osvobodila od nacistické okupace Rudá armáda, západní část země americké jednotky. Při osvobozování Československa padlo zhruba 150.000 sovětských vojáků.

Naše vojsko prodává kraslice s Hitlerem a Stalinem na hrnku. Vydá i anální kolík s…
Stalinova železnice smrti: Chátrající trať, kde při stavbě zemřely tisíce lidí

-bam-, ČTKVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!
PREMIUM X Sylvester Stallone: Hvězda, která překonala životní peklo a nikdy nepřestala rozdávat rány

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější