nahoru

Putinova sebranka v Česku. Noční vlky přivítal v Praze plakát, že druhou světovou válku začal Stalin

-bam-, ČTK 6. května 2019 • 13:10
Putinova sebranka v Česku. Noční vlky přivítal v Praze plakát, že druhou světovou válku začal Stalin
foto: Zbyněk Pecák

Motorkáři z ruského klubu Noční vlci a jejich čeští příznivci dorazili dnes kolem poledne do Prahy. Na Olšanských hřbitovech chtějí uctít památku sovětských vojáků padlých za druhé světové války. Proti příjezdu Nočních vlků se chystá demonstrace. Kontroverzní motorkářský klub, který je známý vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, jeho odpůrci označují za extrémní nacionalisty, jejich jízdy Evropou za provokaci. Na jednom z mostů nad dálnicí D1 je "vítal" transparent s nápisem, že Hitler začal druhou světovou válku spolu se Stalinem. Ten odkazuje na pakt Ribbentrop-Molotov, podle kterého si nacisté spolu se sovětským svazem rodělili v roce 1939 Polsko a jehož existenci Noční vlci veřejně popírají.

Ruští motorkáři přijeli od Brna, v poledne se setkali se svými českými příznivci na čerpací stanici na dálnici D1 u Průhonic. Skupina zhruba 80 motorek a několika osobních aut, na kterých byly upevněny, ruské, sovětské i české vlajky, ale také vlajky mezinárodně neuznávaných separatistických území na východě Ukrajiny, poté s policejním doprovodem vyrazila po dálnici k Praze. České motorkáře předtím ještě zkontrolovala policejní hlídka.

Noční vlci už několik let pořádají jízdy Evropou do Berlína u příležitosti výročí konce druhé světové války. Některé země tyto výpravy považují za provokaci a hodnotí je jako bezpečnostní riziko. Vůdce spolku Alexandr Zaldostanov je na sankční listině Spojených států i Evropské unie za aktivní podporu ruské anexe Krymu.

Loni 7. května došlo v Praze k ostrým slovním přestřelkám mezi stoupenci a odpůrci Nočních vlků. Zapojil se do nich i poslanec a donedávna místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna, který se netají obdivem k ruským motorkářům. Za incident sklidil kritiku i od svých spolustraníků.

Většinu československého území osvobodila od nacistické okupace Rudá armáda, západní část země americké jednotky. Při osvobozování Československa padlo zhruba 150.000 sovětských vojáků.

-bam-, ČTK
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.