nahoru

Před Pražským hradem vyrostla zeď. Zastavme proud lží, manipulací a propagandy, hlásali aktivisté

Martin Bartkovský 24. února 2019 • 15:15
Před Pražským hradem vyrostla zeď. Zastavme proud lží, manipulací a propagandy, hlásali aktivisté
foto: Zbyněk Pecák

V neděli 24. února 2019 v pravé poledne na Hradčanském náměstí vyrostla symbolická zeď. Aktivisté ze skupiny Kaputin při happeningu načasovaném na „předvečer“ výročí únorového komunistického puče, tím upozornili na nebezpečí související s dezinformacemi, hybridní válkou, xenofobií a posilováním autoritářských tendencí. Akce byla také apelem na voliče před nadcházejícími evropskými volbami. V tiskovém prohlášení autoři například vyzývají: „Nebojme se, že dýcháme chemtrails  na placaté Zemi, raději se starejme o naši reálnou budoucnost. Teď více než kdy jindy musíme spolupracovat namísto toho, abychom se rozdělovali.“

Už v předvečer akce zaslala skupina Kaputin vedená známým aktivistou Otakarem Van Gemundem (svlékl se s Markem Hilšerem na jednání vlády i na Zemanově druhé inauguraci a vyhodil Babišovy květiny do koše na svátek 17. listopadu) do vybraných redakcí tiskové prohlášení. V tom se psalo následující:

"Žijeme v době, kdy jedni mluví o stavbě skutečných zdí na „ochranu“ voličů před jakousi imaginární hrozbou. Ve skutečnosti to jediné, co svým počínáním sledují, je moc a osobní prospěch. A pak je nás mnoho těch, kdo otálejí nad možností postavit obrannou hráz proti navýsost reálnému a hmatatelnému nebezpečí. V předvečer výročí tzv. Vítězného února proto skupina Kaputin vyzývá všechny, kdo v sobě ještě mají nezávislého svobodného ducha a sdílejí společenské hodnoty západní civilizace, aby postavili hráz na obranu před útoky, které proti nám autoritářské systémy světa a zejména Kreml nepřetržitě vedou. Útočí na naši mysl, podrobují zkouškám naše svědomí a pobaveně sledují, jak zbytky slušnosti ve společnosti mizí v nenávratnu.

Zastavme to! Zastavme ten proud lží, dezinformací, manipulací a propagandy, který na nás doléhá z kremelských hlásných trub. Mějme se na pozoru před obchodníky se strachem, zlobou a nenávistí. Nedopusťme, aby nízké pudy a emoce cloumaly celou společností a dál přiživovaly xenofobii a nacionalismus.

Jsme lidé. Každý z nás je jiný! Buďme tolerantní, musíme spolu vycházet. Jen společně můžeme čelit aktuálním velkým výzvám, které před nás staví svět. Těm skutečným výzvám, nikoli jejich náhražkám z kremelských pohádek a konspiračních teorií. Nebojme se, že dýcháme chemtrails na placaté Zemi, raději se starejme o naši reálnou budoucnost. Teď více než kdy jindy musíme spolupracovat namísto toho, abychom se rozdělovali. A to je možné jedině v demokratickém systému, kde se moc pokojně a pravidelně předává na základě svobodných voleb, kde se politici podrobují neustálé kontrole svobodného nezávislého tisku a skládají účty voličům. Lze to jen tam, kde se neuzurpuje moc a nevytvářejí žádné náhrady za realitu. Proto potřebujeme neustále odkrývat lži všude, kde se jen vynoří, a chránit nezávislost médií. Potřebujeme bojovat proti korupci a zvůli. Musíme demaskovat šiřitele poplašných zpráv, vysmát se obchodníčkům se strachem a nenávistí a vzájemně se respektovat a naslouchat si. Zároveň nesmíme přijmout dnešní neustálé porušování ústavních principů hloučkem mocichtivých loutek autoritářských režimů. Zastavme to. Povstaňme a bojujme za svobodu a odrážejme tento útok na naši demokracii a západní struktury! Pojďme k volbám, podpořme demokratické strany a tím i Evropskou unii, která jedině jako celek dokáže čelit tomuto útoku autoritářských režimů a globálním výzvám. Podpořme NATO, které jediné nás může ochránit. Podpořme Ukrajinu, která bojuje nejen za svou, ale i za naši svobodnou budoucnost!"

V neděli 24. února v poledne potom skupina postavila před Pražským hradem symbolickou zeď. Jak to na akci vypadalo zjistíte v naší fotogalerii.

Diskuse ke článku