Zeman kdysi pozval do Česka přes 4 000 islámských migrantů. V čem je dnes ministr Petříček horší? | Reflex.cz
nahoru

Zeman kdysi pozval do Česka přes 4 000 islámských migrantů. V čem je dnes ministr Petříček horší?

Petr Kolman24. února 2019 • 14:00
Ministr zahraničí Petříček a prezident Zeman
Ministr zahraničí Petříček a prezident Zeman
• foto: 
Blesk

Tomáš Petříček, ministr zahraničních věcí a vycházející politická hvězda ČSSD, se před pár dny vyjádřil, že by naše republika měla přijmout pár (především syrských) sirotků z uprchlických táborů v Řecku. Oranžový Petříček tak de facto podpořil dřívější projekt lidovecké europoslankyně Michaely Šojdrové.

In medias res: přiznám se, že mne negativně překvapily až hysterické reakce některých spoluobčanů a co je horší i politiků, kteří v tomto ministrově vyjádření vidí pomalu národní zradu a útok na kořeny naší státnosti. Kde zůstala spát naše humanita? Sice taktéž dlouhodobě souhlasím s tezí, že pomáhat by se mělo především v místě konfliktu, nicméně nevidím důvod, proč v sobě potlačit lidskost a nepřijmout do naší relativně blahobytné země patnáct nebo osmnáct dětských sirotků?

Děti k pronájmu: Zrůdný průmysl indických sirotčinců vydělává na turistech

Paradoxně proti přijetí jsou především voliči a političtí stoupenci prezidenta Miloše Zemana. Je dobré si zde uvědomit a připomenout, že kdysi právě vláda v čele s tehdejším premiérem Zemanem pozvala přes čtyři tisíce převážně islámských utečenců z tehdy válečného Kosova. A přežili jsme to! Nadto tehdy na tom bylo Česko o dost ekonomicky hůře než nyní. A zdůrazněme, že tenkrát šlo o více než čtyři tisícovky fyzických osob, a nyní má být obrovský nepřekonatelným oříškem přijmout patnáct (!!!) osudem těžce zkoušených dětí? Táži se podruhé důrazným hlasem, kde zůstala naše bazální humanita a slušnost?

Nechci psát, že bychom sirotky měli přijmout zejména proto, abychom si vylepšili pověst u západních (starších) členských zemí Evropské unie, měli bychom k tomuto kroku především přistoupit z prosté humanity, a jak by asi řekl pan Jan Werich z „člověčenství“. Kterak jsem v glose konstatoval výše, určitě pomáhejme přímo v postižených válečných oblastech, avšak populisticky nekamenujme ministra Petříčka, že kvůli přijetí pár syrských sirotků nebude např. na důchody a obdobné nesmysly.

Lenka Klicperová: Uprchlíci v Řecku jsou zděšení, že jim Češi chtějí vzít děti, je…
Miloš Zapletal: Stydím se za naše politiky, za většinový názor Čechů, za náš postoj k…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější