nahoru

Prostor X

Lenka Klicperová: Uprchlíci v Řecku jsou zděšení, že jim Češi chtějí vzít děti, je těžké ukazovat pravdu

Čestmír Strakatý 26. září 2018 • 06:00
Video se připravuje ...
Prostor X: rozhovor s Lenkou Klicperovou
• video: 
Prostor X

Novinářka a fotografka Lenka Klicperová, která dokumentovala s kolegyní Markétou Kutilovou konflikt v Sýrii, se dostala do křížku s bulvárními weby. Ty prý začaly zneužívat její postoje ke kauze syrských sirotků. Jeden z nich například v titulku napsal, že novinářky potvrdily, že syrští sirotci neexistují. Klicperová s Kutilovou teď požadují omluvu.

Klicperová tvrdí, že sirotci v uprchlických táborech jsou, ale prakticky všichni tam mají další příbuzné. Přivézt je do Česka samotné by tak prý znamenalo vytrhnout je ze zbytku rodiny a to by prý nebyla skutečná pomoc. Jedinou možnost vidí novinářka v přijetí dětí i s rodinami. Dítě je totiž pro rodinu na Blízkém východě úplně všechno, a když prý tyto vazby přetrháme, nejednáme v zájmu dítěte.

Iniciativa na přijetí 50 syrských sirotků podle Klicperové přichází pozdě a politici ji zneužívají v politickém boji. Je taky naprosto nepřipravená a vytržená z kontextu. Uprchlíci v Řecku, kteří se o celé věci dozvěděli, jsou údajně zděšení, že jim Češi chtějí vzít děti. S lidmi na místě totiž plány nikdo nekoordinoval. Situace v některých uprchlických táborech se přitom mění, lidé v nich prý kvůli menší podpoře strádají a je potřeba jim pomoci.  

Klicperová vidí problém taky v tlaku na novináře, po kterých se chce, aby se postavili buď za přijímače, nebo za odmítače. Mrzí ji, že se komplexní debata tak zjednodušuje. Nejdůležitější je prý ukazovat fakta a to, co sama považuje za pravdu. Dodává, že nezažila tak těžkou dobu pro novináře.

Co by skutečně pomohlo dětem v uprchlických táborech? Proč se debata o nich tak vyhrotila? A co říká Lenka Klicperová na nápad, dát syrské sirotky k adopci homosexuálním párům?

Další díly pořadu Prostor X můžete vidět zde >>>

 

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.