nahoru

Tolkienova zhmotnělá fantazie: 7 tisíc let starý anglický hvozd na tajuplných fotografiích

Johana Kudrnová 24. srpna 2020 • 10:00
Tolkienova zhmotnělá fantazie: 7 tisíc let starý anglický hvozd na tajuplných fotografiích
foto: Neil Burnell

Britský fotograf Neil Burnell se ve své tvorbě zaměřuje na dokumentování míst nepoznamenaných člověkem. V sérii fotografií s názvem Mystical zachytil jeden z nejstarších anglických hvozdů, který se nachází v hrabství Devon. Les je opředen mnoha mýty a pověstmi a místní se mu prý ze zvyku po setmění zásadně vyhýbají. Burnell tajuplné místo navštívil v minulém roce dvacetkrát. A dvakrát v něm nad ránem objevil mlhu, která magii lesa na snímcích dotváří.

Oficiální název magického anglického lesa zní Wistman’s Wood. Jeho původ se odvozuje od místního výrazu pro něco nadpřirozeného, nadpozemského (wisht). Les je v anglické literatuře zmiňován opakovaně po staletí. Jedná se o pozůstatek rozsáhlého zalesněného území oblasti Dartmoor datovaného do 7. tisíciletí před naším letopočtem. Většinu porostu zničily v pátém tisíciletí před Kristem skupiny lovců a sběračů.

Kouzlo modré hodinky

Nejstarší stromy jsou zde dnes 400–500 let staré. V roce 1620 byly místní duby v literatuře popisovány jako „ne větší, než kam dosahuje výška průměrného muže“. Dnes se tyčí do výše až dvanácti metrů. Les se nachází v průměrně 400 metrech nad mořem a patří tak k jedněm z nejvýše položených dubových lesů v Anglii.

Neil Burnell vyfotil starodávný hvozd během takzvané „modré hodinky“, tedy v době těsně před východem slunce. Zvláštní mlha vznášející se nad mechem porostlým terénem, který zde pro kladení vajíček využívají mimo jiné zmije, dodává snímkům tolkienovskou atmosféru. Na snímky z Wistman’s Wood se můžete podívat ve fotogalerii.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.