nahoru

Unikátní snímky života ve vyhnanství na Sibiři v carském Rusku. Podívejte se

Martin Mrázek 27. září 2018 • 12:20
Unikátní snímky života ve vyhnanství na Sibiři v carském Rusku. Podívejte se
foto: George Kennan

George Kennan procestoval Rusko v 80. letech 19. století na popud rusko-americké telegrafní společnosti, která iniciovala stavbu telegrafu přes Sibiř a Beringovu úžinu. Na základě předchozího veřejného vyjádření podpory carskému státu získal povolení k naprosto volnému pohybu. Díky němu se dostal i na místa, která by jinak člověk jeho původu vůbec nenavštívil. A kvůli tomu také názor na Rusko rychle přehodnotil.

Po vraždě cara Alexandra II. v roce 1881 se dostal k moci jeho syn Alexandr III. Mladý vládce obratem schválil sérii protižidovských zákonů a již šest týdnů po smrti otce začaly první pogromy. Stejně rezolutně se vypořádal i s politickými odpůrci, jež v tisících poslal do vyhnanství na Sibiř. Ta byla k podobným účelům využívána již od konce šestnáctého století, ale nikdy v takovéto míře.

Političtí disidenti žili v těžko představitelných podmínkách společně se zloději a vrahy. A poté, co si odpykali tresty za vykonstruovaná obvinění, byli na Sibiři společně s rodinami ponecháni vlastnímu osudu.

Hororové zážitky přiměly Kennana po návratu do USA sepsat dvě knihy o exilovém systému a rovněž založit anglicky psaný časopis Free Russia (v překladu Svobodné Rusko). Ten měl konkurovat propagandistickému Tsarist Russia (Carské Rusko).

Ruští představitelé nakonec zakázali Kennanovi vstup do země. Fotografický materiál, který při předchozích návštěvách Američan nashromáždil, mu už ale vzít nedokázali. Vy se na něj můžete nyní podívat v naší galerii:Klíčová slova: car, Rusko, vyhnanství, fotogalerie, SibiřDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.