nahoru

Jak vypadal život americké ženy v domácnosti ve 40. letech 20. století? Prohlédněte si unikátní fotografie

Martin Mrázek 10. ledna 2022 • 06:30
Jak vypadal život americké ženy v domácnosti ve 40. letech 20. století? Prohlédněte si unikátní fotografie
foto: William C. Shrout

V roce 1941 žilo ve Spojených státech amerických přes 130 milionů lidí. Zhruba čtvrtinu z nich pak tvořily ženy v domácnosti. Jejich životní styl tak musel být drtivé většině Američanů velmi dobře známý. Časopis TIME se je ale i přesto rozhodl informovat o tom, jak takový život matek na plný úvazek vlastně vypadá. Věhlasný fotograf William C. Shrout proto několik dní pozoroval každodenní shon Jane Amberg.

Mladá žena z Kanakee v Illinois zkusila v roce 1927 rande naslepo. Gilbert Amberg ji okouzlil a Jane se za něj o několik let později provdala. Stala se tak švadlenou, pradlenou, kuchařkou, uklízečkou, číšnicí i sestřičkou. Pomáhala jí jen jednou týdně najatá pomocnice, která brala 35 centů na hodinu.

Jane neměla ale na starosti jen domácnost. Musela svého manžela správně reprezentovat ve společnosti, a to minimálně jednou týdně. Čas pro sebe tak ve výsledku neměla prakticky žádný.

Fotografie, které brzy oslaví 80 let od vlastního vzniku, nám nyní nabízejí unikátní pohled na život americké matky, jenž byl ve své době považován za navýsost moderní. Výběr z nich naleznete v naší galerii:Klíčová slova: matka, rodina, život, fotogalerie, USA, Jane AmbergDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.