nahoru

Plejtvák, uprchlice a starověké město: Prohlédněte si úchvatné snímky soutěže National Geographic

Johana Kudrnová3. července 2018 • 15:50
Plejtvák, uprchlice a starověké město: Prohlédněte si úchvatné snímky soutěže National Geographic
foto: National Geographic

Časopis National Geographic oznámil vítěze každoroční soutěže Fotograf cestovatel. Vítězům tří hlavních kategorií Příroda, Město a Lidé se dostalo uznání světově proslulých fotografů. Hlavní vítězka, Japonka Reiko Takahashi si navíc domů odnesla výhru 10 000 dolarů. Během šnorchlování u japonského ostrova Kumejina fotografovala plejtváka dlouhoploutvého s mládětem. Prestižní soutěž vyhrála za snímek kytovcova mohutného ocasu.

Fotografii Reiko Takahashi vybrala porota z celkem třinácti tisíc snímků zaslaných do soutěže. Hlasovat mohli na internetu také čtenáři. Časopis nyní tradičně vyhlásil i čtenářské ocenění, na které se můžete podívat zde.

Druhé místo v kategorii Příroda vyhrála americká fotografka Hao Jiang. Na modrožlutém snímku zachytila z helikoptéry vzlet stovek plameňáků nad jezerem Natron v Tanzanii. Efekt rozpitých červených čar na modrém jezeře je důsledkem krátkého rozběhu ptáků, kteří před vzletem potřebují nabrat rychlost.

Třetí místo poté obsadil Ital Marco Grassi s fotografií nazvanou „Mars“, kterou pořídil v Jižním Tyrolsku. Přírodní pískové věže s velkými kameny na vrcholcích jsou výsledkem staletí prudkých dešťů střídajících se s dlouhými obdobími sucha. Postupující eroze terénu vytváří a vzápětí ničí v oblasti podobné monumenty každý rok.

Život pod Ceaușescem: Unikátní fotky Rumunska pod vládou komunistického diktátora.…

Výhře v kategorii Město se těšil Japonec Hiro Kurashina se snímkem pořízeným v retro tramvaji projíždějící městem Nagasaki. Druhou příčku pak obsadila fotografie s názvem „Geometrie slunce“, na které je zachycen areál starověkého města Teotihuacán, nacházejícího se v dnešním Mexiku. Na třetím místě se nakonec umístila fotografie dubajských mrakodrapů.

Kategorii Lidé vyhrála švýcarská cestovatelka Alessandra Meniconzi s prací nazvanou „Čajová kultura“. Na fotografii je kazašská dívka Damel. Šálek čaje v jejích rukou pro Kazachy symbolizuje spojení tradice, kultury, odpočinku, obřadu i potěšení.

Okamžik před katastrofou: Podívejte se na fotografie, které těsně předcházely smrti

Druhé místo obsadila fotografie dvou sester – uprchlic z Haiti. Ty nyní po letech strádání ve své domovině žijí se svou rodinou v Brazílii. Leida a Laelle si přejí stát se modelkami nebo učitelkami. Chtěly by vydělat dostatek peněz, aby se za nimi do Brazílie, kterou považují za ráj na zemi, mohl přestěhovat i zbytek rodiny.

Poslední oceněná fotografie je emočně nejvypjatější. Muž se snaží na nádraží v bangladéšském Dháka dostat svou rodinu do vlaku, který směřuje k jeho rodné vesnici. Z hlavního města se u příležitosti slavení hlavních muslimských svátků snaží dostat milióny lidí, kteří zde pracují. Vzácné chvíle chtějí za každou cenu oslavit se svými blízkými.

Na výběr z oceněných snímků se podívejte do galerie:

Zničíme planetu Zemi docela? Alarmující fotografie napovídají, že to může být brzy
Unikátní pohled do života New Yorku, taxikář 10 let fotil své cestující

 
Senátní a komunální volby 2018

Průvodce senátními volbami Průvodce komunálními volbami Jak křížkovat v komunálkách Jak volit do Senátu Jak se stát členem volební komise Jak získat voličský průkaz

Průběh voleb a výsledky budete moci sledovat v online přenosu. Nevíte, k čemu máme horní komoru parlamentu? Podívejte se na video, které pravomoci Senátu vysvětluje. Víte, jakých 27 obvodů letos volí senátory? V některých velkých městech se volí zároveň zastupitelstvo města i městské části. Aktuality a další informace najdete ve speciálech komunální volby a volby do Senátu.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,550
21,740
28,630
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější