Plejtvák, uprchlice a starověké město: Prohlédněte si úchvatné snímky soutěže National Geographic | Reflex.cz
nahoru

Plejtvák, uprchlice a starověké město: Prohlédněte si úchvatné snímky soutěže National Geographic

Johana Kudrnová3. července 2018 • 15:50
Plejtvák, uprchlice a starověké město: Prohlédněte si úchvatné snímky soutěže National Geographic
foto: National Geographic

Časopis National Geographic oznámil vítěze každoroční soutěže Fotograf cestovatel. Vítězům tří hlavních kategorií Příroda, Město a Lidé se dostalo uznání světově proslulých fotografů. Hlavní vítězka, Japonka Reiko Takahashi si navíc domů odnesla výhru 10 000 dolarů. Během šnorchlování u japonského ostrova Kumejina fotografovala plejtváka dlouhoploutvého s mládětem. Prestižní soutěž vyhrála za snímek kytovcova mohutného ocasu.

Fotografii Reiko Takahashi vybrala porota z celkem třinácti tisíc snímků zaslaných do soutěže. Hlasovat mohli na internetu také čtenáři. Časopis nyní tradičně vyhlásil i čtenářské ocenění, na které se můžete podívat zde.

Druhé místo v kategorii Příroda vyhrála americká fotografka Hao Jiang. Na modrožlutém snímku zachytila z helikoptéry vzlet stovek plameňáků nad jezerem Natron v Tanzanii. Efekt rozpitých červených čar na modrém jezeře je důsledkem krátkého rozběhu ptáků, kteří před vzletem potřebují nabrat rychlost.

Třetí místo poté obsadil Ital Marco Grassi s fotografií nazvanou „Mars“, kterou pořídil v Jižním Tyrolsku. Přírodní pískové věže s velkými kameny na vrcholcích jsou výsledkem staletí prudkých dešťů střídajících se s dlouhými obdobími sucha. Postupující eroze terénu vytváří a vzápětí ničí v oblasti podobné monumenty každý rok.

Život pod Ceaușescem: Unikátní fotky Rumunska pod vládou komunistického diktátora.…

Výhře v kategorii Město se těšil Japonec Hiro Kurashina se snímkem pořízeným v retro tramvaji projíždějící městem Nagasaki. Druhou příčku pak obsadila fotografie s názvem „Geometrie slunce“, na které je zachycen areál starověkého města Teotihuacán, nacházejícího se v dnešním Mexiku. Na třetím místě se nakonec umístila fotografie dubajských mrakodrapů.

Kategorii Lidé vyhrála švýcarská cestovatelka Alessandra Meniconzi s prací nazvanou „Čajová kultura“. Na fotografii je kazašská dívka Damel. Šálek čaje v jejích rukou pro Kazachy symbolizuje spojení tradice, kultury, odpočinku, obřadu i potěšení.

Okamžik před katastrofou: Podívejte se na fotografie, které těsně předcházely smrti

Druhé místo obsadila fotografie dvou sester – uprchlic z Haiti. Ty nyní po letech strádání ve své domovině žijí se svou rodinou v Brazílii. Leida a Laelle si přejí stát se modelkami nebo učitelkami. Chtěly by vydělat dostatek peněz, aby se za nimi do Brazílie, kterou považují za ráj na zemi, mohl přestěhovat i zbytek rodiny.

Poslední oceněná fotografie je emočně nejvypjatější. Muž se snaží na nádraží v bangladéšském Dháka dostat svou rodinu do vlaku, který směřuje k jeho rodné vesnici. Z hlavního města se u příležitosti slavení hlavních muslimských svátků snaží dostat milióny lidí, kteří zde pracují. Vzácné chvíle chtějí za každou cenu oslavit se svými blízkými.

Na výběr z oceněných snímků se podívejte do galerie:

Zničíme planetu Zemi docela? Alarmující fotografie napovídají, že to může být brzy
Unikátní pohled do života New Yorku, taxikář 10 let fotil své cestující

 

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
22,760
30,080
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější