nahoru

Skandál v Jeruzalémě: Belgická modelka se vyfotila nahá u židovských a muslimských posvátných míst

Daniel Baret 29. června 2018 • 12:00
Skandál v Jeruzalémě: Belgická modelka se vyfotila nahá u židovských a muslimských posvátných míst
foto: marisapapen.com

Šestadvacetiletá belgická modelka Marisa Papenová ráda provokuje a k tomu využívá zejména své tělo. Fotí se nahá na různých místech a někdy tím vyvolá i velký skandál. Loni se tak stalo při focení u egyptských pyramid, letos v Jeruzalémě. Na pozadí lechtivých snímků, které pořídil fotograf Mathias Lambrecht, jsou totiž posvátná místa Jeruzaléma – židovská Zeď nářků nebo islámská svatyně Skalní dóm na Chrámové hoře.

Marisa Papenová na své internetové stránce tvrdí, že focením v Izraeli chtěla dál posunout hranice svobody. Byla nedávno v Izraeli tři dny a fotila u Mrtvého moře, na stožáru s izraelskou vlajkou a také v Jeruzalémě. Na pozadí snímků z tohoto město je ale také nejposvátnější židovské místo, Zeď nářků. Na jiné fotografii je pak v pozadí islámská svatyně Skalní dóm. Papenová je, jak je jejím zvykem, na fotkách úplně nahá. To vyvolalo zejména v Izraeli velké pobouření.

Rabín jeruzalémské Západní zdi (to je správný název Zdi nářků) Šmuel Rabinovič izraelským novinám Jedi'ot achronot řekl, že se „jedná o trapný, vážný a ponižující incident, který uráží posvátnost těchto míst i pocity těch, kteří svatá místa navštěvují“.

Marisa Papenová na svém Facebooku ve čtvrtek k tomu napsala: „Jsem zmatená skutečností, že lidé, kteří věří, že Bůh stvořil naše tělo (ano, včetně prsou a dalších intimních partií), si myslí, že je to útočné.“

Papenová vzbudila pozdvižení také loni, kdy se fotila nahá u pyramid v Egyptě.

Fotografie z jejího letošního focení v Izraeli (ty najdete společně se snímky z Egypta v naší fotogalerii) mohou návštěvníci vidět až do konce září i na výstavě s názvem „Cesta k osvobození“ v galerii Frank Rose v belgickém městě Knokke.

Diskuse ke článku