Živí a mrtví v SSSR: Podívejte se na unikátní ztracené a neznámé fotografie Velké vlastenecké války | Reflex.cz
nahoru

Živí a mrtví v SSSR: Podívejte se na unikátní ztracené a neznámé fotografie Velké vlastenecké války

Johana Kudrnová17. května 2018 • 15:50
Živí a mrtví v SSSR: Podívejte se na unikátní ztracené a neznámé fotografie Velké vlastenecké války
foto: Sergej Loskutov/archiv Artura Bondara

Fotoreportér Sergej Loskutov fotografoval Rudou armádu po velkou část druhé světové války. Život a smrt sovětských vojáků dokumentoval v pásmu působení Leningradského, 2. běloruského, Severozápadního a Severokavkazského frontu i na Ukrajině. Za zachycení putování Rudé armády Evropou si po válce vysloužil Řád rudého praporu.

Velká část Loskutovových fotografií byla dlouhá léta považována na ztracenou. Jeho práci znovu objevil až současný ruský fotograf Artur Bondar, který je postupně zpřístupňuje veřejnosti. Ačkoliv většina z nich není stejně epická a dramatická jako třeba notoricky známé snímky vyvěšování vlajky Sovětského svazu nad berlínským Reichstagem, představují stejně, ne-li důležitější svědectví o každodenním životě sovětských vojáků.

Výstava, která vzbudila údiv: Lidé v Sovětském svazu poprvé uviděli západní zboží

Bohatý archív Artura Bondara přímo vybízí ke spojení s výjimečnou knihou nositelky Nobelovy ceny za literaturu Světlany Alexijevičové Válka nemá ženskou tvář a publikacemi jí podobnými. Dává nám totiž možnost odpoutat se od velkých dějin sestávajících z dat, názvů bitev a počtů mrtvých a zraněných. Můžeme se obrátit k jednotlivci a jeho individuálnímu prožitku.

Na výjimečné fotografie Sergeje Loskutova se můžete podívat v galerii:

I toto je Rusko: Fantastická galerie národů Sibiře, bohužel některé z nich vymírají
Smrt, strach a beznaděj. Unikátní fotky ukazují málo známé masakry Židů v Pobaltí
Krásné dívky, které měly potěšit vojáky během válečných konfliktů. Podívejte se
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,750
23,080
29,260
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější