nahoru

Naděje uprostřed pustiny: Život nejmladšího ruského ředitele školy a jeho žáků za polárním kruhem

Johana Kudrnová 17. dubna 2018 • 08:30
Naděje uprostřed pustiny: Život nejmladšího ruského ředitele školy a jeho žáků za polárním kruhem
foto: Russia Again / Danila Nagornov, Alexandr Medvěděv

Za projektem Russia Again (Rusko znovu) stojí dva mladí ruští fotografové Danila Nagornov a Alexandr Medvěděv. Na cestě autem k Severnímu ledovému oceánu zachycují příběhy neobyčejných lidí, kteří žijí uprostřed ničeho a z toho ničeho se snaží vydolovat alespoň kousek radosti a štěstí pro druhé. Prvním objektem jejich zájmu se stal nejmladší ředitel školy v Rusku – třiadvacetiletý Nikita.

Našli jej díky couchsurfingu, který ve městě Tumannyj v Murmanské oblasti daleko za polárním kruhem, kde žije všeho všudy pět set lidí, nabízí jako jediný. Prakticky všichni obyvatelé města pracují v místní hydroelektrárně.

Vítr v Tumanném často dosahuje až třiceti metrů za sekundu. Vánice město postavené v 70. letech často odstřihne od okolního světa. Nedostanou se zde ani auta se zásobami potravin. Když Nikita do Tumanného před dvěma lety přišel, přidělilo mu město čtyřpokojový pokoj. Ten však stále zeje prázdnotou.

Fotografy uložil ke spánku na zem v jednom z prázdných pokojů. Sám spí na lůžku z místní nemocnice. Stůl si složil ze dvou skříněk a jedné velké překližky. Město Nikitovi dokonce nabízelo byt pětipokojový, ten ale odmítl, nenašel z něj prý napoprvé východ ven.

Nikita vyrostl v murmanském městě Nikele. Vystudoval pedagogiku a management. Před tím, než přišel do Tumanného, učil dějepis ve večerní škole. Místo ředitele školy mu nabídli před dvěma lety. Má devět kolegů, přičemž tři mají aprobaci na vyšší stupeň. Devítiletka vzdělává dohromady třicet osm dětí. Největší třída má dětí pět, v devítce je letos jediný žák. Kromě toho Nikita vede také mateřskou školku s třiceti dalšími dětmi.

Nikitovu malou školu přesto fotografové neshledali depresivní ani smutnou. Malá komunita Tumanného se navzdory vší nepřízni rozvíjí a děti se díky skromným podmínkám učí, jak si svět kolem sebe dělat navzájem hezčí.

„Děti nejsou problémové. Každé z nich je neobyčejné,“ říká Nikita. Fotografové na svém blogu na nejmladšího ředitele školy v Rusku reagují slovy: „Kdo by řekl, že víra v člověka se rodí tam, kde skoro žádní nezůstali?“ Na cestu svým dvěma nocležníkům koupil dvě veky a zakázal jim vyjet, pokud bude vát silný vítr. Nevál, a tak nechali Nagornov s Medvěděvem Tumannyj za sebou a vydali se dál.

Jak se žije a učí ve škole za polárním kruhem, se podívejte do galerie:

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.