Ghanská laguna Korle: Skládka bez života, která pomalu zabíjí své obyvatele | Reflex.cz
nahoru

Ghanská laguna Korle: Skládka bez života, která pomalu zabíjí své obyvatele

Martin Mrázek20. listopadu 2017 • 16:30
Ghanská laguna Korle: Skládka bez života, která pomalu zabíjí své obyvatele
foto: Renée C. Byer

V řece Odaw, která protéká Accrou, hlavním městem Ghany, byste jakoukoliv rybu hledali jen marně. Břehy místní laguny jsou totiž pokryty tak silnou vrstvou odpadní elektroniky, že zde v důsledku znečistění nežijí dokonce ani žádní červi. Jedinými obyvateli toxického prostředí jsou tak lidé hledající zbytky drahých kovů, kterými si vydělávají na živobytí.

Mezi odpadky se před objektivem Renée C. Byerové vrhala i osmiletá Fati. Stejně jako ostatní děti zde zapaluje nalezené počítače v naději, že z nich následně vypadne alespoň malý plíšek cenného kovu. Toxické výpary z hořícího materiálu se přitom usazují na jejím oblečení, kůži i plicích. Negativní dopady takové činnosti na zdraví jsou jen otázkou času.

Nikdo z místních nenosí plynové masky ani ochranné oblečení. V Ghaně totiž neexistují žádné regulace upravující bezpečnost na podobných místech. A i kdyby existovaly, zdejší děti by na ochranné pomůcky stejně neměly peníze.

Unikátní pohled do života New Yorku, taxikář 10 let fotil své cestující

Většina z nich je nucena žít na ulici a spí, kde se dá. Jen ti šťastnější si mohou dovolit bydlení v jedné ze skromných chatrčí. Tak jako Mohamed Abukari. Sedmnáctiletý mladík bez jakéhokoliv vzdělání žije společně s dalšími šesti chlapci v dřevěné chatce poblíž skládky. Platí za to jeden ghanský cedi denně, což je v přepočtu asi 5 českých korun. Jak sám říká, když má štěstí, vydělá si za den i 8 cedi. Jindy ale nenajde nic a musí doufat, že kvůli tomu neskončí na ulici.

Jeho i další nešťastníky živořící v laguně Korle si můžete na působivých snímcích Renée C. Byerové prohlédnout v naší fotogalerii:

Trápí vás vedra v Česku? Podívejte se, jak vypadá skutečná ruská zima a třeba vás to …
Sex, drogy a slzy: Podívejte se na běžný den v životě luxusní prostitutky
Fotograf tajně vyfotil lidi a porovnal to s jejich snímky na sociální síti. Co objevil?

 
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější