Hvězdné války ovládají svět již více než 40 let. Podívejte se na unikátní snímky ze zákulisí | Reflex.cz
nahoru

Hvězdné války ovládají svět již více než 40 let. Podívejte se na unikátní snímky ze zákulisí

ČTK, Martin Mrázek13. října 2018 • 15:00
Hvězdné války ovládají svět již více než 40 let. Podívejte se na unikátní snímky ze zákulisí
foto: Flickr

Vesmírná sága Star Wars, neboli Hvězdné války, nabídla poprvé 25. května 1977 užaslým filmovým fanouškům do té doby nevídané akční souboje kosmických lodí, světelné meče či nejrůznější vesmírné rasy. Slavná sci-fi pohádka o věčném souboji dobra a zla má svá nová pokračování i po více než 40 letech.

Po celém světě vydělaly Hvězdné války podle odhadu dosud přes 32 miliard dolarů. Z toho zhruba 85 procent připadá na prodej postaviček, triček, komiksů, počítačových her, hrnečků a dalších věcí, na kterých se objevily motivy ze Star Wars. V kinech pak dosavadních sedm dílů ságy utržilo celosvětově přes 7,5 miliardy dolarů.

Princezna Leia na pláži: Carrie Fisher na vzácných snímcích z roku 1983, podívejte se

Obrovský úspěch zaznamenal u diváků už první díl (dnes čtvrté pokračování ságy s podtitulem Nová naděje), který měl premiéru v roce 1977. Tři roky po prvním dílu přišlo pokračování nazvané Impérium vrací úder (dnes pátý díl). Číslování vypadá na první pohled trochu nesmyslně, jako třetí v pořadí totiž diváci viděli šestý díl a vyvrcholení ságy, Návrat Jediho(1983). Když režisér, scénárista a producent Georg Lucas s Hvězdnými válkami začínal, měl prý v hlavě připravenou devítidílnou ságu, kvůli náročnosti triků ale začal natáčet od prostředku.

Trapné snímky, které neměl nikdo vidět. Prohlédněte si fotky zakázané samotným Hitlerem

Je až s podivem, že jeden z nejúspěšnějších režisérů všech dob natočil jen šest filmů. Jenže když se druhý snímek George Lucase Americké graffiti dočkal nečekaně velkého úspěchu, mladý vizionář už věděl, kterým směrem se bude jeho další kariéra ubírat.

Konečně dostal prostor pro splnění svého dlouhodobého snu. Science-fiction Star Wars, kterou můžete v současné době každou sobotu sledovat na TV Prima, měla být něčím, co do té doby nikdo nikdy nenatočil. Obří projekt narazil na nesčetně problémů, ale jak dnes už víme, Lucas opět uspěl. Hvězdné války se staly kultovním fenoménem, se kterým nadaný umělec navždy spojil své jméno.

Nahlédněte do zákulisí a podívejte se na 100 vzácných barevných snímků, které vám odhalí natáčení slavné ságy:

Veselá zvířata: Podívejte se na skvělé snímky divoké přírody, které vás určitě pobaví
Pouze pro bílé: Unikátní snímky ukazují rasově rozdělenou Jižní Afriku v období apartheidu

ČTK, Martin MrázekVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul: Putin vymývá mozky. Seriál Černobyl lže o sovětské propagandě
PREMIUM X Jen si tak mňouknout: Od kočičin po Babiše aneb Stručné dějiny českých demonstrací
PREMIUM X Děkuji, že jste mi pomohl, soudruhu. Jak legenda českého big beatu Kosťa Ruchadze utekl fízlům přímo na Západ
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější