nahoru

Hvězdné války ovládají svět již více než 40 let. Podívejte se na unikátní snímky ze zákulisí

ČTK, Martin Mrázek 13. října 2018 • 15:00
Hvězdné války ovládají svět již více než 40 let. Podívejte se na unikátní snímky ze zákulisí
foto: Flickr

Vesmírná sága Star Wars, neboli Hvězdné války, nabídla poprvé 25. května 1977 užaslým filmovým fanouškům do té doby nevídané akční souboje kosmických lodí, světelné meče či nejrůznější vesmírné rasy. Slavná sci-fi pohádka o věčném souboji dobra a zla má svá nová pokračování i po více než 40 letech.

Po celém světě vydělaly Hvězdné války podle odhadu dosud přes 32 miliard dolarů. Z toho zhruba 85 procent připadá na prodej postaviček, triček, komiksů, počítačových her, hrnečků a dalších věcí, na kterých se objevily motivy ze Star Wars. V kinech pak dosavadních sedm dílů ságy utržilo celosvětově přes 7,5 miliardy dolarů.

Obrovský úspěch zaznamenal u diváků už první díl (dnes čtvrté pokračování ságy s podtitulem Nová naděje), který měl premiéru v roce 1977. Tři roky po prvním dílu přišlo pokračování nazvané Impérium vrací úder (dnes pátý díl). Číslování vypadá na první pohled trochu nesmyslně, jako třetí v pořadí totiž diváci viděli šestý díl a vyvrcholení ságy, Návrat Jediho(1983). Když režisér, scénárista a producent Georg Lucas s Hvězdnými válkami začínal, měl prý v hlavě připravenou devítidílnou ságu, kvůli náročnosti triků ale začal natáčet od prostředku.

Je až s podivem, že jeden z nejúspěšnějších režisérů všech dob natočil jen šest filmů. Jenže když se druhý snímek George Lucase Americké graffiti dočkal nečekaně velkého úspěchu, mladý vizionář už věděl, kterým směrem se bude jeho další kariéra ubírat.

Konečně dostal prostor pro splnění svého dlouhodobého snu. Science-fiction Star Wars, kterou můžete v současné době každou sobotu sledovat na TV Prima, měla být něčím, co do té doby nikdo nikdy nenatočil. Obří projekt narazil na nesčetně problémů, ale jak dnes už víme, Lucas opět uspěl. Hvězdné války se staly kultovním fenoménem, se kterým nadaný umělec navždy spojil své jméno.

Nahlédněte do zákulisí a podívejte se na 100 vzácných barevných snímků, které vám odhalí natáčení slavné ságy:

ČTK, Martin MrázekZastavte drahotu s PREMIUM+