nahoru

Pouze pro bílé: Unikátní snímky ukazují rasově rozdělenou Jižní Afriku v období apartheidu

-red- 31. ledna 2022 • 18:20
Pouze pro bílé: Unikátní snímky ukazují rasově rozdělenou Jižní Afriku v období apartheidu
foto: Ernest Cole / House of bondage

Za počátek apartheidu v Jihoafrické republice je považován rok 1948, politika rasové segregace byla však v zemi uplatňována již dříve. Konec nastal až v roce 1994, kdy v zemi proběhly první svobodné volby pro všechny občany. Společnost rozdělenou podle barvy pleti na počátku své kariéry jedinečně zdokumentoval jihoafrický fotograf Ernest Cole.

Ernest Cole se narodil v roce 1940 v jihoafrickém Transvaalu. Již od počátku své kariéry se věnoval dokumentování nelidskostí režimu v Jižní Africe. Kvůli své práci byl v roce 1966 z JAR vyhoštěn a označen za nežádoucí osobu. Usadil se ve Spojených státech, kde se soustředil na pouliční fotografie chudinských předměstí.

V roce 1967 Coleovi vyšla o apartheidu v Jižní Africe kniha s názvem House of Bondage. V ní napsal: „Zásadní krutost Jižní Afriky není v tom, že všichni černoši jsou ctnostní a všichni bílí zlovolní, ale že běloši jsou vychováváni, aby neviděli nic špatného v nespravedlnostech, které činí na svých černošských sousedech.“

Mezi lety 1969 a 1971 pak strávil mnoho času ve Švédsku, kde vystavoval své práce ať už z rodné Jižní Afriky, nebo ze svého pozdějšího působiště v USA. Od roku 1972 se přestal fotografování věnovat a jeho život se pomalu začal rozpadat. Naprosto ztratil kontrolu nad svým archívem snímků i jejich negativů a žil téměř jako bezdomovec. Zemřel v New Yorku v roce 1990 ve věku necelých padesáti let na rakovinu slinivky.

Teprve po více než 25 letech od Coleovy smrti bylo ve Stockholmu v bankovním trezoru objeveno přibližně 60 tisíc jeho negativů. Na ukázky z knihy House of Bondage se podívejte do galerie:

-red-
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.