nahoru

Dojemný příběh z válečného Aleppa: „Kočičí muž“ zachraňuje lidi i domácí mazlíčky

Daniel Baret 1. října 2016 • 14:00
Dojemný příběh z válečného Aleppa: „Kočičí muž“ zachraňuje lidi i domácí mazlíčky
foto: Mohamed Alaa Aljaleel / Facebook

Válkou ničené a sužované syrské Aleppo, jedno z vůbec nejstarších trvale osídlených míst světa, má své velké hrdiny. Jedním z nich je Mohamed Alaa Aljaleel, kterému se přezdívá i „Kočičí muž“. Zachraňuje jako řidič sanitky při velmi nebezpečné práci nejenom lidi, ale také pečuje o mnoho opuštěných koček.

Mohamed byl před válkou elektrikář, ale teď pracuje jako řidič sanitky. Často jezdí pro zraněné také do míst, která jsou bombardována všemi stranami konfliktu. V posledních měsících ještě intenzivněji, než předtím.

Kromě toho každé ráno nakoupí trochu jídla pro kočky, které ve městě postrádají své majitele. Ti byli buď zabiti, nebo uprchli a také se množí případy, že lidé prostě nemají dost peněz, aby zvířata uživili.

Mohamed Alaa Aljaleel založil malé útočiště pro kočky, které se jmenuje Il Gattaro a podařilo se mu sehnat díky medializaci jeho činnosti i peníze ze zahraničí na záchranu opuštěných domácích mazlíčků. Začínal s 20 kočkami, dnes jich je více než 100. Do práce zapojil i některé místní děti, které tak učí lásce ke zvířatům.

Jednou mu přinesla uplakaná holčička své kotě, protože její rodina opouštěla město. Požádala ho, zda by se o něj mohl postarat a dávat na Facebook fotky, jak se zvířeti daří.

Mnoho koček tak bylo ve válečném Aleppu zatím zachráněno, bohužel jen v posledních týdnech tam přišlo o život při bojích několik stovek lidí.

Diskuse ke článku