nahoru

Zrůdy v sukních: Bílá vdova je nejhledanější ženou světa. Krásná teroristka stojí za smrtí více než 400 lidí

mc 30. srpna 2021 • 06:20

Pod její pohlednou a nevinně vypadající tváří byste asi těžko hledali jednu z největších zrůd posledních let. Samantha Lewthwaite, přezdívaná bílá vdova, má na svědomí několik teroristických útoků a smrt desítek lidí. K islámu konvertovala ještě jako náctiletá, radikalizoval ji ale asi až její manžel, který se podílel na útocích v londýnském metru v roce 2005. Nejhledanější ženu světa měl před lety zabít proruský odstřelovač, tato informace ale nebyla nikdy potvrzena a vypadá to, že Samantha dál běhá po svobodě.

Samantha se narodila do úplně normální britské rodiny - rodiče byli křesťané, její otec dokonce voják z povolání. Když se v jejích 11 letech rozvedli, Samantha hledala útěchu u muslimských sousedů, kteří patrně přispěli k jejímu konvertování k islámu. Brzy na to potkala člena Al-Káidy Germaina Lindsayho a v roce 2002 se vzali.

Ten o tři roky později odpálil v londýnském metru bombu, která zabila 26 lidí. Samantha nejprve tvrdila, že on nic nespáchal, když se objevily forenzní důkazy, bránila ho, že jeho mysl otrávili radikálové. Netrvalo dlouho a sama se k nim přidala, dodnes není jasné, zda náhodou neměla prsty i v útocích v Londýně a k radikálům sama nepatřila už roky.

Po nějaké době Samantha zcela zmizela z radaru bezpečnostních složek - tehdy už měla tři děti (dvě s Lindsayem). Patrně utekla do Somálska či do Keni. A právě v keňské Mombase roku 2012 má na svědomí tři mrtvé a 25 zraněných po granátovém útoku na bar, ve kterém zrovna desítky lidí sledovaly zápas fotbalového mistrovství Evropy. O rok později byla Samantha součástí skupiny, která spáchala útok v nákupním centru v Nairobi. Zde zemřelo 67 lidí, dalších 175 bylo zraněno.

Podle některých zdrojů bojovala po boku skupiny Aš-Šabáb, měla být i členkou Islámského státu. Údajně trénovala jejich ženské atentátnice v Sýrii. Sama má být zkušenou odstřelovačkou.

V roce 2014 se objevila informace, že Samanthu zabil proruský odstřelovač, tyto zprávy ale nikdy nebyly potvrzeny. Mnoho lidí se domnívá, že se dál ukrývá v Keni či Somálsku, kde má konexe na Aš-Šabáb. Je velice vychytralá a zkušená, nebude jednoduché ji chytit. I nadále tak figuruje v seznamech hledaných Interpolem, MI5, MI6 i CIA.

 

mc


Klíčová slova: fotogalerie, zrůdy v sukních


Zastavte drahotu s PREMIUM+


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.