nahoru

Jan Tříska nahrazen: Jiří Mádl začíná v srpnu natáčet film Na střeše s Aloisem Švehlíkem

Veronika Bednářová 13. června 2018 • 11:57
Herec Alois Švehlík získal 20. září v Přelouči na Pardubicku cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu
Herec Alois Švehlík získal 20. září v Přelouči na Pardubicku cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu
• foto: 
ČTK/Vostárek Josef

Možná si to ještě pamatujete: natáčení filmu Na střeše bylo dokonale připravené, v neděli 24. září 2017 se mělo začít pracovat. V sobotu 23. září spadl herec a představitel hlavní role Jan Tříska z Karlova mostu. Z projíždějící lodě se jej pokusili zachránit dva turisté. Vytáhli jej, byl převezen do nemocnice. Tam také v pondělí 25. září 2017 zemřel.

Jan Tříska měl letitý, velmi dojemný rituál: pokud byl v Praze, chodil před každou důležitou prací čerpat energii od soch z Karlova mostu, což udělal i tentokrát. Policie, která případ šetřila, jej uzavřela jako nešťastnou nehodu bez cizího zavinění. A — bylo po filmu.

Počátkem srpna 2018 však začne filmová múza zkoušet svoje štěstí podruhé. Jana Třísku nahradil Alois Švehlík, jenž si zde, ve druhém celovečerním filmu Jiřího Mádla podle vlastního scénáře, zahraje osamělého muže, kterého náhodné události spojí s mladým Vietnamcem na útěku.

Jiří Mádl s Aloisem ŠvehlíkemJiří Mádl s Aloisem ŠvehlíkemFoto archiv

Střecha nad hlavou

Mohou však dva takto odlišní lidé vůbec sdílet jeden prostor, aby z toho nebyla katastrofa? Soužití nevraživého pána, rozzlobeného na celý svět, jenž mu neuchopitelně uniká, a mladíka hledajícího východisko ze zoufalé situace v neznámém městě, přináší mnoho tragikomických situací, ale i překvapivých nápadů a řešení. Každý z nás totiž potřebuje, aby jej někdo potřeboval. A mladý Song potřebuje kromě teplého oblečení a střechy nad hlavou někoho, kdo mu bude důvěřovat. Lze však důvěřovat neznámému klukovi?

Profesor Rypar se o to pokusí i za cenu, že musí sem tam slevit ze svých zásad a jeho střecha nad hlavou se musí trochu rozšířit. Ale dokáže Song tuto důvěru skutečně oplatit?

Jiří Mádl už podruhé

Na střeše je druhým celovečerním filmem v režii Jiřího Mádla, který úspěšně střídá ve své kariéře posty před i za kamerou. V posledních letech patří k vyhledávaným českým hercům, s úspěchem se však setkal i jeho start na poli režie. Za debut Pojedeme k moři, jejž v kinech vidělo přes 100 tisíc diváků, získal při vyhlašování Cen české filmové kritiky 2015 Cenu RWE pro objev roku.

Na scénáři filmu Na střeše začal pracovat během studií ve Spojených státech. „V New Yorku jsem rok bydlel na kolejích s asijským ilegálem. Můj kamarád si prošel podobným osudem jako Song – hlavní postava ve scénáři. Byl jsem nakonec součástí toho dobrodružství po dobu téměř tří let a vím, co pro mě tato zkušenost znamená a jak moc to může oslovit a pobavit publikum,“ říká Jiří Mádl.

Proč Švehlík

Podobně jako u svého debutu by byl rád, aby snímek Na střeše působil hořkosladkým dojmem. „Na střeše je příběh o setkání s někým, koho považujeme za cizince, nicméně může být součástí, kterou postrádáme. Pokud máte parťáka, může být život zatracence, kterého nikdo nechce, docela zábavný. Trocha ilegálního chování s úmyslem někomu pomoct je motorem tohoto filmu,“ říká režisér.

„Nebylo jednoduché hledat nového představitele pro naši hlavní postavu pana Rypara po tom, co nás opustil Jan Tříska. Ale Alois Švehlík mi najednou tak padl do oka, že už jsem necítil jen zarputilost, ale opravdový těšení na jednotlivé scény s ním. Člověk musí věřit, že se věci dějí, protože tak mají být. Tohle se zatím tak zdá,“ říká režisér Jiří Mádl. „U nás je spousta skvělých herců v tomhle věku, ale věřím, že pana Rypara nemůže hrát každý. Je to v podstatě křehký a osamělý člověk, zároveň má-li důvod, je důvtipný, podvratný a ve svých krocích impulsívně nekompromisní. Alois Švehlík má ten pohled, hlas a pohyb, které Ryparovi sedí.“

Pro druhou hlavní postavu bylo třeba najít odpovídajícího představitele ve vietnamské komunitě. Nakonec byl vybrán Lukas Duy Anh Tran. „Najít mezi neherci talent, který by utáhl hlavní roli, bylo strašně těžké. Nakonec nám z toho vylezl Lukas, který je způsobem práce ohromně podobný Petru Šimčákovi z filmu Pojedeme k moři. Těším se, jak to zvládne,“ dodává Jiří Mádl.

V dalších rolích uvidíme Vojtěcha Dyka, Márii Havranovou a Adriana Jastrabana. Točit se bude v srpnu v pražských lokacích. S premiérou filmu se počítá 7. února příštího roku, do kin jej uvede distribuční společnost Falcon.

Veronika BednářováNejlepší filmy a seriály

Podívejte se na naše žebříčky nejlepších filmů roku 2018

Thrillery Dramata Komedie Horory Filmy 2018 Sci-fi Seriály


Diskuse ke článku