Režisér Richard Linklater

Režisér Richard Linklater Zdroj: ČTK/APInvision/Jordan Strauss

Hosté a hvězdy letošního filmového festivalu v Karlových Varech

Organizátoři Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se každý rok snaží zajistit účast slavných zahraničních jmen showbyznysu. Známé tváře zkrátka přitáhnou pozornost víc než sebelepší program. Zároveň účast hollywoodských herců znamená prestiž. Tvůrcům se navíc ve Varech dle jejich vlastních slov líbí, což pomáhá budovat dobrý obraz festivalu i v zahraničí. Letos se ve Varech návštěvníci budou moci setkat mj. s hercem Timem Robbinsem a režiséry Terrym Gilliamem, Richardem Linklaterem nebo Barrym Levinsonem.

Letos Karlovarský festival pozval hned několik ceněných legend světové kinematografie, které potěší zejména fajnšmekry. Chybí totiž hvězda, na kterou by cílil bulvár. O to zajímavější a podnětnější ale mohou být setkání a rozhovory, které letošní hosté ve Varech tváří v tvář festivalovému publiku poskytnou. Kdo letos přijede?

Tim Robbins

Za největší hvězdu letošního festivalu lze považovat herce, režiséra, scenáristu, producenta a hudebníka Tima Robbinse. Držitel Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli ve filmu Tajemná řeka a oscarové nominace za nejlepší režii filmu Mrtvý muž přichází bude oceněn Křišťálovým globem za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Laické veřejnosti se Robbins do paměti zapsal zejména hlavní rolí v dramatu Vykoupení z věznice Shawshank. Na festivalu Robbins představí své dva autorské filmy Bob Roberts a Kolébka ve větru, v Letním kině osobně uvede právě zmíněné Vykoupení z věznice Shawshank a představí se i jako hudebník – na speciálním koncertě v Městském divadle.

Terry Gilliam

Ohlášena byla návštěva světoznámého režiséra a mj. také člena legendární skupiny komiků Monty Python, který má na festivalu uvést svůj vysněný snímek Muž, který zabil Dona Quijota. Gilliam na snímku začal pracovat již koncem osmdesátých let, načež ho potkaly snad všechny možné problémy, které se filmaři mohou stát. Nyní je film ale opravdu dokončený, promítán byl v premiéře na festivalu v Cannes. Smůla jej ovšem neopouští. Čerstvě totiž pařížský odvolací soud ve sporu mezi Gilliamem a producentem Paulem Brancem rozhodl v Gilliamův neprospěch, a ten tak ztratil práva na film. Co to znamená pro projekci ve Varech a Gilliamovu návštěvu, je nejasné. Dost možná Gilliam přijede, o snímku povypráví, ale projekce jako taková nakonec nebude.

Video placeholde
Trailer na film Muž, který zabil Dona Quijota režiséra Terryho Gilliama • Facebook.com

Robert Pattinson

Oznámení účasti známého mladého britského herce a hudebníka na letošním festivalu si organizátoři nechali jako překvapení až na poslední chvíli. A překvapení je to poměrně velké, neboť se jedná o aktuálně asi nejzářivější hvězdu, kterou lidé mohou letos ve Varech potkat. Pattinsona měli filmoví nadšenci dlouho zaškatulkovaného jako upíra Edwarda z mizerné teenagerské série Twilight, nicméně herec v poslední době dělá, co může, aby se z této škatulky vymanil. A jde mu to poměrně dobře. Přesvědčit jsme se o tom mohli mj. loni v Karlových Varech u výborného snímku Dobrý časy. Letos jej festivaloví návštěvníci uvidí ve westernové novince bratrů Zellnerů Dáma. Pattinson je tak aktuálně atraktivním hostem jak pro fajnšmekry, tak pro mainstreamové publikum.

Richard Linklater

Jméno dobře známé všem fanouškům americké nezávislé scény. Do srdcí fanoušků se tento autor zapsal především romantickou trilogií Před úsvitem, Před soumrakem a Před půlnocí. Režíroval ale například i mainstreamovou komedii Škola Ro(c)ku se známým komikem Jackem Blackem v hlavní roli. Před několika lety pak byl na karlovarském festivalu s velkým úspěchem promítán jeho snímek Chlapectví. Linklater letos do Varů přijede díky speciální programové sekci Made in Texas: Pocta Austin Film Society. Karlovarský festival se totiž rozhodl vzdát hold filmové organizaci AFS, kterou Linklater v osmdesátých letech založil. Promítán při té příležitosti bude Linklaterův debut Flákač.

Barry Levinson

Šestasedmdesátiletý americký režisér byl pětkrát nominovaný na Oscara, jednou se mu podařilo zvítězit. Zlatou sošku získal za slavné drama Rain Man, které je jeho vrcholným dílem. Divácky oblíbené jsou ale i další snímky, které nesou Levinsonovo jméno. Zmínit lze například komedii Dobré ráno, Vietname, kriminálku Spáči nebo břitkou politickou satiru Vrtěti psem. Za nezpochybnitelný přínos světové kinematografii obdrží Levinson na festivalu Křišťálový globus. Návštěvníci se navíc mohou těšit na projekce hned tří jeho filmů. Režisér na festivalu představí jednak svoji novinku, drama Paterno, jednak budou uvedeny také klasiky Rain Man a Vrtěti psem.

Barry Levinson, režisér filmů Rain Man a Dobré ráno, VietnameBarry Levinson, režisér filmů Rain Man a Dobré ráno, Vietname|Profimedia

Taika Waititi

Novozélandského režiséra diváci milují pro jeho originální smysl pro humor. V minulých letech byly ve Varech s úspěchem promítány jeho komedie Hon na pačlověky a Co děláme v temnotách. V loňském roce pak Waititi režíroval svůj první hollywoodský blockbuster. I do marvelovského Thora ale dokázal propašovat tuny svého unikátního humoru. Režisér si do Varů odskočí z natáčení nového snímku Jojo Rabbit, která v Česku aktuálně probíhá.

Trine Dyrholmová

Dánská herečka do Varů přijede se svým novým filmem Nico, 1988. Přestože její jméno není v české kotlině všeobecně známé, bylo možné ji vidět v řadě povedených filmů předních severských tvůrců. Vypíchnout lze Rodinnou oslavu Thomase Vinterberga, Lepší svět Susanny Bierové či Královskou aféru Nikolaje Arcela.

Anna Paquinová, Stephen Moyer, Denis O´Hare a Cerise Hallam Larkinová

Hned čtyři osobnosti do Varů zavítají s filmem Sklenka na rozloučenou. Herečka Anna Paquinová se v roce 1994 stala nejmladší držitelkou Oscara v historii díky výkonu v melodramatu Piano, do povědomí diváků ji dostala zejména role Rogue v trilogii X-Men. Denis O´Hare pak potěší třeba fanoušky seriálu American Horror Story.

John Lesher

Vary letos poctí návštěvou také držitel Oscara za film Birdman, producent John Lesher. Osobně uvede snímek Nepřátelé režiséra Scotta Coopera. Tento film pak doprovodí rovněž herec Rory Cochrane, českému publiku známý především díky televiznímu seriálu Kriminálka Miami.

Thomasin Hartcourt McKenziová

Mladá novozélandská herečka, považovaná za jeden z největších současných hereckých příslibů, představí na letošním karlovarském festivalu film Beze stop režisérky Debry Granikové. Povědomá českým divákům může být McKenziová díky roli ve filmu Hobit: Bitva pěti armád.

Novozélandská herečka Thomasin McKenzieováNovozélandská herečka Thomasin McKenzieová|ČTK/APInvision/Joel C Ryan

Caleb Landry Jones

Herec, kterého si diváci mohou pamatovat ze známých seriálů Městečko Twin Peaks nebo Perníkový táta, případně z letošní oscarovky Tři billboardy kousek za Ebbingem, přijede uvést soutěžní snímek Do noci.

Rachel Shentonová a Chris Overton

Tvůrci na festivalu představí krátkometrážní snímek Tiché dítě, s nímž se jim letos povedlo uspět v oscarovém klání.

Romain Gavras

Tvůrce známý především ze světa reklamy a hudebních videoklipů (vytvořil klipy např. pro britskou hudebnici M.I.A. nebo pro hudebníky Kanyeho Westa a Jay-Z) představí ve Varech komedii Svět je tvůj, která se letos s úspěchem promítala v Cannes.

Greg Shapiro

Opakovaně letos festival navštíví známý americký producent, mj. držitel Oscara za nejlepší film Smrt čeká všude režisérky Kathryn Bigelowové. V současné době produkuje několik titulů, mezi jinými například Serenity s Anne Hathawayovou a Matthewem McConaugheyem nebo Richard Says Goodbye s Johnny Deppem.