Video placeholde

20 nejlepších akčních filmů 21. století. Tady jsou důvody, proč se na ně podívat

Avatar, Kill Bill, Avengers, Bourneovo ultimátum a dalších 16 výborných akčních filmů z let 2001 až 2018, které by vám neměly uniknout. V přehledu filmů vám objasníme důvody, proč se dívat, naznačíme, o co jde, ale neprozradíme příliš, abychom vám zážitek nezkazili.

300: Bitva u Thermopyl (2006)

O co jde: Pár set udatných spartských bojovníků se utká s perskou přesilou v thermopylské soutězce v jedné z nejslavnějších bitev starověku.

Proč se dívat: 480 př. n. l. Perský král Xerxes má dobyvačné choutky a jeho prst spočine na Řecku. Ouha, jeho miliónová armáda se dává do pohybu. Spartský král Leonidas a jeho 300 věrných bojovníků se mu udatně postaví na odpor v soutězce horkých bran. Krvavá řež může začít. Pořádně se nasnídejte, večeřet už budete v pekle!

Komentář: Testosteronový nářez s hektolitry digitální krve a efektními zpomalovačkami v režii talentovaného Zacka Snydera. Životní role Gerarda Butlera v roli Leonida. “This is Sparta!!!”

Atomic Blonde: Bez lítosti (2017)

O co jde: Agentka MI6 (Charlize Theron) vyšetřuje v Berlíně smrt kolegy během studené války.

Proč se dívat: Tak trošku zmatená, ale přesto zajímavá podívaná Davida Leitche (Deadpool 2). Chvílemi se možná budete trochu ztrácet (ano, dějová linka není nejsilnější), ale když dojde na akční scény, zůstanete koukat s otevřenými ústy. Čtvrthodinová scéna bitky v domě a následná automobilová honička v ulicích natočená beze střihu je to nejlepší, co se v daném žánru objevilo minimálně za poslední dekádu. Theron vypadá jako latexová královna z fetiš obchodu a snaží se i po čtyřicítce vypadat sexy. A nutno dodat, že se jí to vcelku daří.

Komentář: Jistě to není film pro širokou diváckou obec, ale své místo v akčním žánru zasluhuje. Byť na Johna Wicka nemá, zdatně mu sekunduje.

Avatar (2009)

O co jde: Vizuálně vytříbený opus Jamese Camerona v nejvýdělečnějším filmu všech dob.

Proč se dívat: Na vzdálené planetě Pandora, kterou obývají mírumilovní třímetroví obyvatelé Na’vi, se nachází pro lidstvo nesmírně vzácný minerál, jenž musí být stůj co stůj vytěžen. Do řad Pandořanů se infiltruje voják Jake Sully (Sam Worthington), aby si místní obyvatelstvo získal a zabránil konfliktu. Děje se tak pomocí hybrida, tzv. Avatara, který je ovládán psychikou oddělenou od lidského těla, protože vzduch na Pandoře je pro člověka nedýchatelný. Nelítostná lidská touha po moci a mamonu však celou situaci vyeskaluje. Schyluje se k nemilosrdnému střetu dvou světů.

Komentář: Film z roku 2009 předběhl konkurenci mílovými kroky a dokázal, že Jamese Camerona může překonat jedině James Cameron. Po mnoha letech čekání se za dva roky snad konečně dočkáme pokračování.

Avengers: Infinity War (2018)

O co jde: Avengers a jejich spojenci se v nejspektakulárnějším filmu studia Marvel postaví nejtěžšímu protivníkovi: Thanosovi.

Proč se dívat: Hlavní záporák Thanos se snaží získat všechny kameny nekonečna, aby vyvolal genocidu vpravdě galaktických rozměrů. Zabránit mu v tom se pokusí ti nejlepší z Avengers (Captain America, Thor, Hulk, Black Panther, Iron Man, Spider-Man, Strážci Galaxie...), ale bude to stačit? A nemá Thanos v mnohém pravdu? A záleží na tom?

Komentář: Jednoznačně nejvelkolepější Marvelovka, která se bude opravdu velmi těžce překonávat. Nicméně v dubnu 2019 nás čeká druhý díl, takže kdo ví!

Video placeholde
Snímek Avengers: Infinity War přináší od 26. dubna 2018 epický souboj hrdinů. • VIDEO • Falcon

Bourneovo ultimátum (2007)

O co jde: Závěrečný díl trilogie o agentovi s amnézií Jasonu Bourneovi.

Proč se dívat: Když ho vylovili z vln moře, nevěděl, kdo je. Začal pátrat po své minulosti a zjistil, že ovládá bojová umění a atomovku vyrobí z topinkovače a tkaniček od bot. Bohužel, jeho rozpomínání si není po chuti jeho bývalému zaměstnavateli, a proto vysílá jednoho zabijáka za druhým, aby nebohého agenta zprovodili ze světa. Ďábelská jízda přes celý svět pokračuje. Je jen otázka času, kdy nastane Bourneovo ultimátum!

Komentář: Třetí a nejlepší díl režiséra Paula Greengrasse (Let č. 93). Zběsilý střih, roztřesená ruční kamera a Matt Damon v životní roli agenta, který se v honbě za pravdou nezastaví před ničím...

Casino Royale (2006)

O co jde: Příběh vypráví o začátcích agenta 007 Jamese Bonda a jeho misi proti bankéři světového terorismu LeChiffreovi (Mads Mikkelsen), se kterým se utká v pokerovém turnaji, hlavně však mimo něj.

Proč se dívat: Že to bude sakra nebezpečná hra, je jasné od samého začátku. Příběh o “povolení zabíjet” a první lásce slavného agenta, která navždy změní jeho život a předurčí tak jeho další osud. První bondovka s vysvaleným Danielem Craigem dává zapomenout na blazeovaného Pierce Brosnana.

Komentář: Uvěřitelný Daniel Craig v jedné z nejlepších bondovek. Na rozdíl od předchůdce Pierce Brosnana, jehož devízou byly laserové hodinky, neviditelná auta a zřejmě i samočisticí trenky, se Craig musí spolehnout jen na své pěsti a důvtip. Příjemná změna.

Expendables: Postradatelní 2 (2012)

O co jde: Postradatelní se vrací v ještě větším a hlavně lepším pokračování.

Proč se dívat: Stará známá parta vysloužilých drsňáků (Stallone, Lundgren, Statham, Willis, Li,  Schwarzenegger, Couture…) je zpátky. Tentokrát musí zabránit nejhoršímu a ze spárů hlavního padoucha (Van Damme) vyrvat pět tun čistého plutonia, jež bude jinak použito na nekalé účely, které pro planetu budou mít katastrofální následky. Je čas vyrazit do boje! Bude to i tentokrát stačit?

Komentář: Nejlepší díl trilogie. Akční důchodci dokazují, že ještě nepatří do starého železa. A možná dorazí i Chuck Norris...

Video placeholde
The Expendables 2 • Youtube.com

Godzilla (2014)

O co jde: Bájná Godzilla se vrací, tentokrát aby pomohla lidstvu v boji s netvory v pravdě pekelnými.

Proč se dívat: Před miliony let žila na Zemi obrovská monstra živící se radioaktivitou planety. Pak se však musela schovat pod zem, kde v klidu hybernovala. Teď nastal čas nakouknout zpátky nad povrch, slupnout pár atomovek a pěkně se rozmnožit, protože lidstvo už tu bylo poněkud dlouho. Naštěstí je tu Godzilla, která se v pravý čas vynoří z hlubin oceánu, aby svedla monstrózní souboj! Může však zvítězit? A na jakou stranu se postaví lidstvo?

Komentář: Ať si kdo chce, co chce, říká, tato verze Godzilly Garetha Edwardse je zkrátka nejlepší. Zaprvé se vrací ke kořenům ve smyslu boje za lidskou rasu (na rozdíl od Emmerichovy slátaniny z roku ´98) a zadruhé vzdává hold žánru a filmařskému řemeslu. Triky jsou geniální, ale hlavně oceňuji onu vyváženost mezi americkým blockbusterem a japonskou mytologií.

John Wick (2014)

O co jde: Keanu Reeves v roli zabijáka na odpočinku, který ovšem přestane odpočívat.

Proč se dívat: Když se k někomu vloupete do domu, ukradnete mu naleštěnou káru a ještě zabijete nevinné štěňátko, nota bene poslední dárek od zesnulé manželky, musíte počítat s tím, že to jednoho pořádně naštve. A pokud je onen přepadený bývalý elitní vrah John Wick, naštve ho to trochu víc. To pak ze sklepa vytahá zbraně všech kalibrů a velikostí a vydává se na cestu pomsty. A že to bude dosti krvavá cesta, snad připomínat nemusím, že?!

Komentář: Parádní stylová jízda se skvělou choreografíí a Keanu Reevesem. Doporučuji i 2. díl.

Kill Bill (2003, 2004)

O co jde: Magnum opus Quentina Tarantina o tom, že pomsta chutná nejvíce za studena!

Proč se dívat: Příběh o bývalé elitní člence komanda zabijáků Černé Mambě (skvělá Uma Thurman), která se rozhodla pověsit “práci” na hřebík, vdát se a povinout nějaké ty děti, by jistě měl šťastný konec, nebýt ovšem svatebního dne, na kterém se objeví její šéf Bill (David Carradine) se zbylými členy gangu. Ti ze svatby udělají krvavá jatka a z milé Umy dobytek na porážku. Inu, stalo se, ovšem Černá Mamba kulku do hlavy zázrakem přežije a po čtyřech letech v kómatu se vydává se samurajským mečem na cestu pomsty, lemovanou hektolitry krve, usekanými částmi těla a epickými souboji.

Komentář: Film rozdělený na dva díly je ukázkou Tarantinova génia, invence, skvělého scénáře a přesné režie.

Video placeholde
Trailer k filmu Kill Bill. • Miramax

Kong: Ostrov lebek (2017)

O co jde: Nesourodý tým vědců a vojáků se vydává na tajuplný ostrov kdesi v Pacifiku.

Proč se dívat: Tento ostrov není zanesen v žádných mapách, proto si na něj Američané po debaklu ve Vietnamu dělají zálusk. Po překonání hustých mračen, které ostrov chrání, se hrdinové ocitají v tropickém ráji. Nejsou tam však sami. Pevninu (mimo jiné) obývá obrovský Kong, který nezvaným návštěvníkům připraví peklo na zemi. Šílený velitel (psychopatický Samuel L. Jackson) si ovšem nenechá nic líbit. Dokáže skupinka přežít na ostrově bez újmy? A je skutečně Kong ten, koho by se měli nejvíce bát? Pod zemí možná číhá ještě něco mnohem horšího.

Komentář: Triková jednohubka, která oblékla Konga do akčního kabátu. Se scénářem se tu moc nemazlilo a některé postavy jsou ve filmu asi jen ze známosti, ale scény s obřím opičákem jsou vysloveně geniální!

Mission Impossible – Národ grázlů (2015)

O co jde: Tom Cruise se vrací v pátém pokračování jako agent Ethan Hunt.

Proč se dívat: Tajná vládní služba IMF v čele s Huntem je rozpuštěna. Na scéně se navíc objevuje podivná organizace Syndikát složená z přeběhlých bývalých agentů, kteří se cílenými teroristickými útoky snaží nastolit nový řád světa. Je jen na Huntovi a jeho týmu, aby z ilegality vylezli na světlo a těmto teroristům se podívali na zoubek. Pomůže mu i britská agentka Ilsa Faust (Rebecca Ferguson). Ale opravdu je na jeho straně? Nebo pracuje pro Syndikát?

Komentář: Jedno se Cruisovi musí nechat. Pokud zrovna nepořádá výběrová řízení na novou manželku nebo se nesnaží přetnout koloběh zrození a smrti, hraje tento zapálený scientolog po celou kariéru v kvalitních filmech. Tohle je další z nich, navíc okořeněný dechberoucími kaskadérskými kousky.

Na hraně zítřka (2014)

O co jde: Na hromnice o den více aneb Je libo dokola umírajícího Toma Cruise?

Proč se dívat: Lidská rasa má na kahánku. Na Zemi útočí mimozemská civilizace a my taháme za kratší konec. Podplukovník Bill Cage (Tom Cruise), který byl až doteď zvyklý sedět za stolem s propisovačkou v ruce, je degradován a poslán přímo do první linie splnit sebevražednou misi. A světe div se, je hned zabit! V tu chvíli se ale opět probouzí na začátku onoho dne a vše začíná nanovo. Výsadek, smrt... probuzení. S každým dalším pokusem je však předvídatelnější, pohotovější a odolnější. Dokáže časová smyčka pomoci k porážce mimozemšťanů? A proč se tak vůbec děje? Odpověď je někde tam venku!

Komentář: Hit Douga Limana (Agent bez minulosti) si pohrává s myšlenkou, která už tu byla k vidění dřív, ale nikdy ve spojitosti s akčním sci-fi žánrem. Skvělý Cruise v roli bojácného kariéristy, který si katarzí v neohroženého zachránce lidstva projde skutečným peklem.

Video placeholde
Na hraně zítřka • Reflex.cz

Počátek (2010)

O co jde: Mistrovský kousek Christophera Nolana, u kterého si zavaříte mozkové závity.

Proč se dívat: Dan Cobb (Leonardo DiCaprio) je špička ve svém oboru spočívající v tzv. extrakci, tj. krádeži tajemství a informací z hlubin podvědomí během spánku. Že se jedná o ilegální činnost, nemusím jistě zdůrazňovat. Z Cobba je renegát a štvanec, jehož schopnosti ho stály vše, co kdy miloval. Nyní ale má šanci mnohé napravit. Jeho poslední fuška však nespočívá v krádeži myšlenky, ale jejího vnuknutí! Před Cobbem stojí největší výzva jeho života! Zvládne nelehký úkol? A lze něco takového vůbec provést?

Komentář: O tom že je Christopher Nolan jedním z největších režisérů všech dob, už nelze pochybovat. Každý jeho film je vyhlížen s velkým očekáváním. Tento skvost patří k vůbec nejlepším. Bravo!!!

Video placeholde
Počátek (Inception) • Youtube.com

Sin City – město hříchu (2005)

O co jde: Stylizovaný noir akční thriller podle komiksů Franka Millera.

Proč se dívat: Vítejte v Sin City, v ponurém městě zločinu, kde nikdy nesvítí slunce a ulice jsou plné prapodivných existencí, které ve skutečnosti nechcete potkat. Dějový propletenec několika hlavních postav (Bruce Willis, Mickey Rourke, Clive Owen), jež se snaží ve stoce násilí a vražd přežit další den a pokud možno u toho odpravit co nejvíc lidí.

Komentář: Vizuálně podmanivý snímek Roberta Rodrigueze vám připomene, že film umí být i něčím jiným, než na co jste byli dosud zvyklí. Obživlé stránky komiksu promlouvají v živém světě, kde se umírá tak snadno. Lze doporučit i druhý díl “Ženská, pro kterou bych vraždil”, byť kvalit prvního nedosahuje.

Smrtonosná past 4.0 (2007)

O co jde: Amerika je při oslavách Dne nezávislosti napadena hackerem, který chce zemi uvrhnout do chaosu pomocí nejmodernějších technologií.

Proč se dívat: Čtvrté pokračování kultovní série s analogovým Johnem McClanem (Bruce Willis), který se tentokrát postaví digitálnímu arcipadouchovi Gabrielovi (Timothy Olyphant). Nebudou chybět automobilové honičky, výbuchy všeho druhu, ale hlavně hrdina ze staré školy, který sice krvácí od hlavy až k patě, ale nakonec všem nakope zadek!

Komentář: Povedený kousek Lena Wisemana, který svým předchůdcům v kultovní sérii rozhodně ostudu nedělá.

Šílený Max: Zběsilá jízda (2015)

O co jde: Pekelná jízda pouští s vysokooktanovým palivem.

Proč se dívat: V postapokalyptickém světě, kde jsou voda a benzín nejdražšími komoditami, vládne šílenec Immortan Joe. Jednoho dne mu však Furiosa (Charlize Theron) odcizí to nejcennější: jeho harém sličných konkubín. V cisterně se vydává na cestu pouští s dívkami na palubě. Immortan Joe si to nemůže nechat líbit, a tak se s tlupou svých nohshledů po boku vydává po jejich stopách. A do toho všeho se připlete Max (Tom Hardy) a po prvotních peripetiích se rozhodne renegátkám pomoci. Nekonečná zběsilá jízda začíná! Ale lze vůbec někam dojet?

Komentář: Remake původního Mad Maxe s Melem Gibsonem se povedl na výbornou. Režisér George Miller se po třiceti letech vrátil k tématu a natočil jeden z nejlepších akčních spektáklů vůbec, který šlape jak ony motory pod kapotou. Stačí jen nasednout.

Temný rytíř povstal (2012)

O co jde: Poslední, třetí díl netopýřího muže v režii geniálního Christophera Nolana.

Proč se dívat: Gotham je již osm let bez Batmana, na něhož padla vina za smrt Harveyho Denta. Teď však je na čase znovu nasadit masku a oblek a vyrazit do ulic města. Na scéně se totiž objevila tajemná zlodějka (Anne Hathaway), ale hlavně maskovaný terorista Bane (vynikající Tom Hardy), který se ukáže jako mnohem nebezpečnějsí soupeř, než se zprvu zdálo! Zachrání Batman Gotham i tentokrát?

Komentář: Ano, nejvíce oceňovaný druhý díl s Jokerem Heathem Ledgerem je také skvělá podívaná, ale pro mě je nejlepší toto pokračování i díky Tomu Hardymu v roli nelítostného padoucha Banea.

Transformers (2007)

O co jde: Akční spektákl Michalea Baye o hodných a zlých robotech z vesmíru, kteří se mění v auta a jiné dopravní prostředky.

Proč se dívat: Epický intergalaktický souboj dvou ras robotů (Autobotů a Decepticonů) se přesouvá na matičku Zemi, kde byl objeven zdroj energie, jehož ovládnutí zvrátí vítězství na jednu či druhou stranu. Do toho se připlete teeaneger Sam (Shia LaBeouf), jeho tajná láska Mikaela (sexy Megan Fox) a americká armáda (jak jinak). Mozky můžete klidně nechat odpočívat a kochat se geniálními triky, nekončící akcí, miliónem explozí a megamalonstvím režiséra Michaela Baye a producenta Stevena Spielberga.

Komentář: Velký hit roku 2007 s několika zbytečnými pokračováními, ve kterých už nepochopíte vůbec nic.

Zrození Planety opic (2011)

O co jde: Známý příběh o vzpouře inteligentních primátů aneb Jak to všechno začalo.

Proč se dívat: Mladý vědec Will (James Franco) se snaží vyvinout lék proti Alzheimerově nemoci, kterou trpí i jeho otec. Jako jeho vedlejší účinek se ukáže prudké zvýšení inteligence testovaných zvířat. Šimpanz Caesar začíná s ostatními primáty uvězněnými v ústavu chystat povstání, které bude mít pro lidstvo fatální důsledky.

Komentář: Jeden z nejlepších pokusů o zfilmování předlohy vůbec. Realistická zvířata, plíživá atmosféra, vypointovaný příběh. Neméně kvalitní dvě pokračování: Úsvit Planety opic a Válka o planetu opic.

Video placeholde
Trailer: Zrození planety opic • /Youtube/