nahoru

Vítej zpátky, Casey! Do Karlových Varů se vrací oscarový herec a režisér Casey Affleck

BED11. června 2019 • 11:25
Vítej zpátky, Casey! Do Karlových Varů se vrací oscarový herec a režisér Casey Affleck
foto: Hykl, Kundrát

MFF Karlovy Vary 2019 po dvou letech navštíví držitel Ceny prezidenta MFF KV z roku 2017, herec a režisér CASEY AFFLECK. Osobně zde představí film Světlo mého života, který režíroval a hraje v něm i hlavní mužskou roli.

V sugestivně natočeném druhém režijním počinu Světlo mého života, zasazeném do dystopické společnosti, kdy následkem neznámé choroby vymřely téměř všechny ženy, hraje Casey Affleck otce putujícího neutěšenou krajinou s jedenáctiletým potomkem Ragem. Jejich jediným cílem je přežít. Drsným snímkem Casey Affleck potvrzuje svoji výjimečnost ve světě severoamerické nezávislé kinematografie.

Pohodová hvězda Casey Affleck ve Varech v roce 2017

Je dobře, že se Casey Affleck vrací do Varů, návštěvu před dvěma lety si tento nesmírně skromný, přátelský a přemýšlivý host užil měrou vrchovatou. Obklopen tehdy hipsterskou partičkou filmařů z Texasu, kteří spolu točí už téměř dvacet let (režisér David Bowery, producenti James M. Johnston a Tobey Hallbrooks a kostýmní výtvarnice Annell Brodeur), uvedl na festivalu osobně Boweryho nezávislý snímek Přízrak. Hrál v něm hlavní mužskou roli ducha, a byl tudíž po většinu filmu schovaný pod bílým prostěradlem. Ve světové kinematografii je ale mladší bratr hollywoodské superstar Bena Afflecka vidět velmi výrazně.

Hrál ve vražednickém dramatu Zemřít pro…, v dnes už klasice Dobrý Will Hunting a třech Soderberghových Dannyho parťácích. Za roli Forda ve westernové krimi Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem získal v roce 2008 nominace na Oscara a Zlatý glóbus. Ideálně se uplatnil v noirové krimi Gone Baby Gone, kde ho jako detektiva pátrajícího po zmizelé čtyřleté holčičce režíruje bratr Ben, ve sci-fi Interstellar a válečném dramatu z Iráku Pryč z pece.

Natočil také hudební snímek I’m Still Here, našimi kiny proběhlo zajímavé akční námořní melodrama z 50. let Do posledního dechu, kde Affleck hraje strojníka tankeru. V roce 2017 získal Oscara i Zlatý glóbus za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli za svůj ztišený, jednoduchý, neokázale srdceryvný a disciplinovaně přesný výkon údržbáře Leeho z bostonského předměstí ve filmu Kennetha Lonergana Místo u moře. Své režijní plány uskutečňuje se skrytou, ale o to větší odhodlaností; na jeho druhý režijní počin se proto čeští diváci ve Varech určitě těší.

Vítej zpátky, Casey!

BEDMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2019

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary skončil 6. července. Mimo soutěže se představila řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přivezl unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu byla americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrátil i Casey Affleck a mezi hvězdami byla i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku