nahoru

Průvod proti hyperkorektštině prošel mlčky festivalem v Karlových Varech

-red- 23. srpna 2021 • 06:20
Průvod proti hyperkorektštině prošel mlčky festivalem v Karlových Varech
foto: Zbyněk Pecák

Patnáct postav v mnišských stejnokrojích a s reflexáckým Xkem na zádech prošlo v sobotu nejnavštěvovanějšími místy varského filmového festivalu. Na transparentech, které si nesli, měli vytištěné filmové hlášky… přeložené do hyperkorektštiny.

Korektisté jsou známi světu zhruba od dvanáctého století, jsou řádem žebravých mnichů, kteří se během dne zabývají převážně modlitbou a tím, že nesouhlasně vrtí hlavami. Jejich patron a patron politické korektnosti je svatý Korektus. Byl ve středověku znám tím, že na křížové výpravy reagoval ostentativním vzdycháním a narozdíl od jiných kazatelů té doby se nerad bavil o tom, kdo ze tří králů měl jakou barvu. Nejvíc se ale proslavil tím, když cancelnul Richarda I. na Twitteru. 

Aspoň tak jsem si to v hlavě vymyslel, když jsem sledoval reflexácký průvod s transarenty, na nichž byly slavné filmové hlášky přeloženy do hyperkorektštiny a opatřeny hashtagem #Xhyperkci.

Nutno říct, že mniši na svém okruhu o Thermalu přes karlovarskou kolonádu, ke grandhotelu Pupp a pak obloukem zpět k Thermalu, vzbudili dost pozornosti. Lidé se zvědavě otáčeli, mhouřili oči, jedna paní si posteskla, že se průvod plouží příliš rychle a nestihne si tak přečíst cedule všechny... V jednu chvíli se dokonce k průvodu chtěla přidat jeptiška. Buď proto, že s mnichy souznila nebo prostě jen tak ze zvyku.

Průvod vandroval po okolí nějaké čtyři hodiny, než mniši slavnostně zapíchli svoje transparenty do Reflex stánku v prvním patře hotelu Thermal. Tam si je mimochodem můžete prohlédnout, blejsknout se s nimi u fotostěny a nebo jen pozdravit naše hostesky.

-red-Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2022

Historie Ubytování během festivalu

Vstupenky a passy

 

56. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se koná od 1. do 9. července 2022. Přinášíme pro vás informace o filmech, premiérách, celebritách i užitečné rady a tipy, jak si festival co nejvíc užít.


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.