nahoru

Čekání na restauraci, vystřihování Oscarů

Darina Křivánková4. července 2010 • 14:57
45. MFF Karlovy Vary - Den druhý
45. MFF Karlovy Vary - Den druhý
• foto: 
Jan Šibík

Na filmovém festivalu vůbec nejde o to, že na kolonádě potkáte Leoše Mareše, „Itala s pinzetou“ Emanuela Ridiho nebo černé selátko s obojkem od Louise Vuittona (ano, i to tady pobíhá). To vše už je takový festivalový folklór marginálního významu; to podstatné se odehrává v kině.

Čítankovým příkladem byla projekce dvaašedesát let staré filmové klasiky Červené střevíčky: narvaný velký sál hotelu Thermal, kde se stěží našlo místo na zemi. Bivakoval tu například i režisér David Ondříček. To už je nějaká oběť pro filmový zážitek. Snímek přijela uvést paní Thelma Schoonmakerová – poslední manželka režiséra Červených střevíčků Michaela Powella a střihačka filmů Martina Scorseseho. Vystříhala si už tři Oscary. Červené střevíčky řadí Scorsese mezi svých pět nejoblíbenějších filmů, tři plakáty z tohoto snímku prý má pověšené v ložnici a denně se probouzí s pohledem na ně.

 

I proto se zásadně zasloužil o restaurování pozoruhodného filmu, z nějž už zub času ohlodal značné množství barvy. V Karlových Varech jsme viděli dokonale vyspravenou, vyčištěnou a dobarvenou kopii. Paní Schoonmakerová o tom krásně a dlouho mluvila a přidala i ukázku „před a po restaurování“. Scorsese se stejně tak zasloužil o restaurování skvělého snímku Luchina Viscontiho Gepard. I ten se bude na karlovarském festivalu promítat a předpokládá se opět velký zájem.

 

Možná se někdy v příštích letech dočkáme i restaurované kopie nějakého zásadního českého filmu. Projekt digitalizace a restaurování našich snímků se už rozbíhá, bude na něj zapotřebí půl miliardy korun. Kde je vzít, to se mimo jiné řešilo i v posledních Otázkách Václava Moravce. Odpověď zatím nikdo nezná. V tuto chvíli mohu sloužit pouze informací, že prvními digitalizovanými klenoty české kinematografie budou Všichni dobří rodáci a Hoří, má panenko.

 

Sledujte také Fotoblog Jana Šibíka a Zápisník batůžkáře.


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2019

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary skončil 6. července. Mimo soutěže se představila řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přivezl unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu byla americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrátil i Casey Affleck a mezi hvězdami byla i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku