Očkování třetí dávkou vakcíny

Očkování třetí dávkou vakcíny Zdroj: Reuters

Do ulic Prahy vyrazí 31. července očkovací autobus. Zájemci dostanou vakcínu bez nutnosti registrace
Do ulic Prahy vyrazí 31. července očkovací autobus. Zájemci dostanou vakcínu bez nutnosti registrace
Do ulic Prahy vyrazí 31. července očkovací autobus. Zájemci dostanou vakcínu bez nutnosti registrace
Do ulic Prahy vyrazí 31. července očkovací autobus. Zájemci dostanou vakcínu bez nutnosti registrace
19
Fotogalerie

Třetí dávka očkování už bude konečně bez čipu. Vláda ji cílí hlavně na antivaxery

Premiér Andrej Babiš prozradil, že od 20. září se začne v České republice očkovat třetí dávkou vakcíny proti covid-19. Oproti předešlým dvou dávkám, při kterých měli přednost staří a nemocní, vláda třetí vakcínou cílí na doposud neočkované.

„Třetí dávka bude přednostně poskytnuta lidem, kteří se doposud nenechali očkovat. Přeskočí tak první dvě dávky a dostanou rovnou třetí. Podle dosavadních studií třetí dávka ochrání proti covidu nejlépe ze všech dávek.

Rád bych rovněž uvedl, že třetí dávka neobsahuje žádný čip. Říkám to proto, abych předešel možným konspiračním teoriím, o které se opírá část občanů, kteří očkování odmítají.

Bylo potřeba vyřešit strategii, jak přesvědčit právě ty občany, kteří se očkovat nenechali. Z toho důvodu přicházíme s takzvanou chip free dávkou. Máme laboratorně prokázáno, že třetí dávka žádný čip neobsahuje, a je tak v tomto ohledu naprosto bezpečná,“ ujistil premiér.

Ačkoliv bezčipová třetí dávka není všelékem na naočkování většiny populace, může podle prognóz přesvědčit až sedm procent občanů, kteří se doposud očkovat nenechali právě z důvodu čipu či ze strachu z nevyzkoušených vakcín.

„První dávka byla veliké riziko, protože o té vakcíně nikdo nic nevěděl. Druhá rovněž. Teď jak je třetí dávka, tak tam už je to určitě bezpečenější. Přeci jenom si to vědci odzkoušeli na předchozích dvou dávkách a teď ta třetí už bude mnohem lepší. Navíc když je státem garantováno, že je bez čipu, tak o tom vážně uvažuju,“ prozradil pan Antonín Stehlík z Brna, kterému se rovněž líbí skutečnost, že je to právě až třetí dávka, která dodává maximální ochranu.

„První dávka chrání proti covidu prý na třicet procent, tak k čemu mi jako je? Druhá už je o něco lepší, ale pořád v boji s deltou pokulhává. Jo, to třetí, tam jsem četl, že ta je už fakt dost dobrá. Nevím, proč bych si měl nechat píchat první a druhou dávku, když si můžu nechat píchnout rovnou tu třetí a být takzvaně vykrytej?“ ptá se pan Rostislav z Pardubic, který se prý třetí dávkou nakonec nechá naočkovat.

„No, ta třetí dávka, ta už vypadá o poznání líp. Je i bez čipu, což kvituju. Ale stejně si radši počkám na čtvrtou dávku. Ta už bude úplně bezpečná,“ myslí si naopak paní Alena Krátká ze Šumperku.

Jak je vidno, cesta k úplné proočkovanosti vede přes více dávek. První a druhá dávka pomalu narážejí na své kapacity. Třetí dávka určitě osloví část nerozhodných, ale až čtvrtá dávka má potenciál k téměř úplné proočkovanosti.

Divoký kačer je fake news o skutečných událostech, které se sice nestaly, ale mohly by, jakkoliv znějí neuvěřitelně. Pravdou ale například je, že se o očkování třetí dávkou vážně uvažuje.

Audioknihy Dominika Landsmana si můžete poslechnout v našem Ikiosku >>>

Video placeholde
Očkovací autobus bude křižovat Prahu • Veronika Foltová