nahoru

Na Hradě vynesli pivní kelímky, co Zeman za týden vypil, a lidi v nich začali zapalovat svíčky za mrtvé

Dominik Landsman 11. května 2021 • 18:30
Na Hradě vynesli pivní kelímky, co Zeman za týden vypil, a lidi v nich začali zapalovat svíčky za mrtvé
foto: Zbyněk Pecák

Běžné každotýdenní vynášení odpadků zaměstnanců Pražského hradu se nečekaně a zcela spontánně změnilo v pietní akt obřích rozměrů.

Na třicet tisíc plastových kelímků od piva, které během týdne prezident Miloš Zeman zkonzumoval a které zaměstnanci Hradu vynesli na nádvoří, kde měly počkat na příjezd popelářů, využili občané k tomu, aby do nich vkládali svíčky a zapalovali je.  

„Pan prezident dbá rad lékařů a přechází na zdravější způsob života. Z toho důvodu přešel z tvrdého alkoholu na pivo, ve kterém je méně alkoholu. Aby si zajistil stálou obvyklou hladinku, musí toho piva vypít podstatně více než například becherovky. Jelikož pan prezident má nějakou úroveň, nepije pivo z lahve, ale nechává si ho jako znalec nalévat do plastového kelímku. Jednou týdně potom ty kelímky vynášíme na nádvoří, kam si pro ně přijedou popeláři. Nejinak tomu bylo i tento týden, kdy se však běžné vynášení smetí vymklo kontrole a změnilo se ve spontánní pietní akt zapalování svíček. Ono to vypadá na první pohled velmi dojemně, ale nám to dělá starosti,“ postěžoval si tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, který ze zapalování svíček v plastových pivních kelímcích není dvakrát nadšený. 

„Já uznávám, že to je hezké, ale to si nemůžou ty svíčky zapalovat někde jinde? My máme nádvoří plné kelímků a svíček, a kam budeme příští týden vynášet další várku třiceti tisíc pivních kelímků, které má pan prezident v plánu vypít tento týden, to je ve hvězdách,“ dodal Jiří Ovčáček. 

Problémy Hradu, že příští týden nebude kam vynést nové kelímky, netrápí občany, kteří na nádvoří v hojném počtu chodí zapalovat svíčky za mrtvé.

„Konečně ten zapšklej dědek udělal něco hezkýho. S manželkou jsme zapálili svíčku za její rodiče, kteří oba zemřeli na covid v únoru,“ zamáčkl slzu v oku pan Jaromír, který kromě manželky přišel ještě se dvěma syny a nebyl sám, kdo na nádvoří zapaloval svíčky. K úternímu odpoledni hořelo na náměstí několik stovek svíček a další budou přibývat. 

Video se připravuje ...
Zapalování tisíců svíček doprovázela Hudba Hradní strážeVIDEO Veronika Foltová

Dokonce i prezident Miloš Zeman se pietního aktu zúčastnil a jednu svíčku zapálil. Podle zdroje blízkého Hradu však pan prezident při své pravidelné podvečerní projížďce po nádvoří, aby se trochu provětral, zahlédl na zemi kelímek a projevil touhu vypít jeho obsah, jak mu káže instinkt. Když zjistil, že v kelímku není pivo, ale jenom svíčka, alespoň ji zapálil a nechal se odvést zpět do Hradu, kde na něho již čekalo několik plastových kelímků plných ne svíček, ale piva. 

Divoký kačer je fake news o skutečných událostech, které se sice nestaly, ale mohly by, jakkoliv znějí neuvěřitelně. Pravdou ale je, že pietní akt Miloše Zemana, se tak nějak přesně hodí k Miloši Zemanovi a celé jeho vykutálené partě.

Audioknihy Dominika Landsmana si můžete poslechnout v našem Ikiosku >>>

Dominik Landsman
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.