Hradní pieta za oběti covidu: 30 tisíc svíček v plastových pivních kelímcích

Hradní pieta za oběti covidu: 30 tisíc svíček v plastových pivních kelímcích Zdroj: Zbyněk Pecák

Hradní pieta za oběti covidu: 30 tisíc svíček v plastových pivních kelímcích
Hradní pieta za oběti covidu: 30 tisíc svíček v plastových pivních kelímcích
Hradní pieta za oběti covidu: 30 tisíc svíček v plastových pivních kelímcích
Hradní pieta za oběti covidu: 30 tisíc svíček v plastových pivních kelímcích
27
Fotogalerie

Zpackaná pieta. Hrad zapálil 30 tisíc svíček za oběti covidu v pivních kelímcích, plast se zkroutil

Na nádvořích Pražského hradu se včera večer postupně rozhořelo téměř 30.000 svíček - symbolicky jedna za každého člověka, který v Česku od loňského března s koronavirem zemřel. První svíčku zapálil prezident Miloš Zeman společně s manželkou Ivanou a dcerou Kateřinou. Po něm svíčky zapalovaly desítky dalších. S covidem dosud v Česku zemřelo víc než 29.700 lidí. Pietu ale lidé kritizovali na sociálních sítích. Pivní kelímky, do kterých byly svíčky vloženy, vypadaly nedůstojně, byly neekologické a žárem se různě deformovaly.

Zeman v úvodu pietního aktu za oběti epidemie covidu řekl, že za smrt některých z nich neseme odpovědnost my sami, a to svou lhostejností a lehkomyslností. "Zejména tím, že jsme podlehli pokušení rozvolňovat předčasně," uvedl. Doufá, že se z toho lidé poučili a budou se dál chovat s pokorou.

Prezident vyjádřil také úctu a poděkování zdravotníkům a dalším lidem, kteří s epidemií bojovali a bojují. Zaslouží si podle něj nejen poděkování, ale i patřičné ocenění své práce. "A já se za to chci zasadit," prohlásil Zeman. Závěrem vyjádřil naději, že nejpozději v září letošního roku především díky masivnímu očkování epidemie v Česku skončí. "Budeme na ni vzpomínat jako na strašný sen a budeme věřit, že aspoň v době naší generace se nic podobného nebude opakovat," dodal Zeman.

Prezidentův projev ke kauze Vrbětice:

Video placeholde
Projev prezidenta Zemana ke kauze Vrbětice • Prima

Bílé svíčky zcela zaplnily třetí nádvoří Pražského hradu, část druhého a první nádvoří. Ze svíček byla také vytvořena symbolická cesta od všech vstupů, která návštěvníky navedla k pietnímu místu na třetím nádvoří, u kterého mohli nechat květinu. Svíčky na nádvořích po Zemanovi následně zapalovaly desítky hradních zaměstnanců, u volně přístupných míst se zapojovali i návštěvníci hradu. Samotnému zahájení pietního aktu jich přihlíželo několik stovek, desítky z nich zůstaly v areálu i po setmění. Asi dvě hodiny po začátku hořela ještě asi polovina svíček.

Svíčky připomínající oběti epidemie pořadatelé umístili do plastových kelímků, což zdůvodnili ochranou před větrem i rozteklým voskem. Někteří ale takovou podobu uctění památky obětí kritizovali na sociálních sítích jako neuctivou i neekologickou. 

Zapalování svíček doprovodila hudba hradní stráže. Dvě hodiny před půlnocí, už za úplné tmy, se má na krátkou chvíli zhasnout osvětlení uvnitř nádvoří. Areál Pražského hradu bude dnes výjimečně otevřený až do půlnoci.

Pietní místo za zemřelé s nemocí covid-19 vzniklo na začátku dubna na Staroměstském náměstí. Příznivci iniciativy Milion chvilek pro demokracii tehdy křídou nakreslili na dlažební kostky 25.000 křížů za mrtvé s covidem. Lidé tam v příštích dnech spontánně začali nosit květiny a svíčky a ke křížům připisovali jména svých blízkých. Představitelé státu dosud památku obětí epidemie žádnou akcí nepřipomněli.

Kecy & politika: Jak se z inženýra Zemana stal ruský šváb:

Video placeholde
Pečinka x Petros: Kecy & politika - 2. díl Jak se z inženýra Zemana stal poskok Ruska • reflex.cz