nahoru

Žáci v Pardubické škole v rámci rotační výuky rotovali tak rychle, že se vznesli do vzduchu a odletěli

Dominik Landsman28. dubna 2021 • 18:30
Žáci v Pardubické škole v rámci rotační výuky rotovali tak rychle, že se vznesli do vzduchu a odletěli
foto: ČTK / Peřina Luděk

Aby se mohli žáci vracet do školních lavic, muselo být zavedeno několik opatření, která mají za úkol zamezit šíření covidu.

Vedle antigenních testů dvakrát týdně tu je rotační výuka, kdy žáci mají jeden týden prezenční výuku a druhý týden online výuku.

A právě rotační výuka stála v pozadí jedné veliké tragédie na Pardubicku.

„Nic takového jsem nikdy neviděl. Jdu si takhle se psem, hledím si svého, když se z budovy školy kousek ode mě ozve podivný hluk. Jako když startuje letadlo nebo vrtulník. Cítil jsem, jak se zvedal vítr. Po chvíli se za mohutného praskání utrhla střecha školy a z jejích útrob se vznesl do vzduchu vír plný rotujících studentů, lavic a židlí a tyto odnesl neznámo kam,“ vylíčil celou událost očitý svědek.

„Vyšetřujeme zmizení pětadvaceti mladistvých a jedné dospělé osoby, kteří se podle všeho uprostřed vyučování vznesli do vzduchu, prolétli dírou ve střeše a odletěli na neznámé místo. Vyhlásili jsme po pohřešovaných celostátní pátrání, ale v současnosti se nemáme čeho chytit. Příčinu zmizení zatím vyšetřujeme, nicméně vše nasvědčuje tomu, že se jednalo o rotační výuku, která se vymkla kontrole,“ prozradil krajský tiskový mluvčí Policie České republiky Antonín Švehla, který nabádá veřejnost, aby rotační výuku nepodceňovala. 

Podle dosavadního zjištění není incident na Pardubicku ojedinělý. Podobné události s rotační výukou jsou hlášeny napříč celou republikou. Nikde zatím však nedošlo k úplnému vznesení třídy do vzduchu a odlétnutí neznámo kam. 

„Evidujeme v našem kraji tři případy přehnané rotační výuky, která se vymkla kontrole a žáci včetně učitele rotovali tak rychle, že se na krátkou dobu vznesli do vzduchu. Jednalo se však naštěstí jen o krátkodobé vznesení se do vzduchu, a navíc pouze pár desítek centimetrů nad zem. Nikomu se během přehnané rotační výuky nic nestalo,“ potvrdil mluvčí Středočeského kraje Kamil Kulhánek, že i zde byly nějaké problémy s rotační výuku, avšak ne tak tragické jako na Pardubicku. 

„Již jsme dali podnět na ministerstvo školství, aby ty rotační výuky nebyly tak rychlé. Rovněž vyžadujeme přítomnost alespoň jednoho aviatika či pilota vrtulníků na školách, aby dotyčný v případě vznesení se žáků do vzduchu adekvátně zasáhl. My si rozhodně nenecháme nadále odlétávat naše studenty bůhví kam,“ prozradil do médií předseda Svazu ředitelů základních škol Štěpán Ouřada.

Zda po tragickém incidentu na pardubické základní škole dojde k omezení rotační výuky a jestli se ulétnuvší žáky s jejich učitelkou podaří někdy najít, to ukáže až čas. 

Divoký kačer je fake news o skutečných událostech, které se sice nestaly, ale mohly by, jakkoliv znějí neuvěřitelně. Pravdou ale je, že celá tato situace je pro naše děti velmi psychicky náročná.

Audioknihy Dominika Landsmana si můžete poslechnout v našem Ikiosku >>>

Dominik Landsman
Diskuse ke článku