nahoru

Po rouškách si lidé doma začali vyrábět plicní ventilátory i nemocniční lůžka. Ušetříme miliardy, míní Babiš

Dominik Landsman24. března 2020 • 11:00
Po rouškách si lidé doma začali vyrábět plicní ventilátory i nemocniční lůžka. Ušetříme miliardy, míní Babiš
foto: ČTK/Michal Krumphanzl

Poté, co epidemie koronaviru zastihla i po třech měsících od šíření viru českou vládu nepřipravenou a absolutně bez ochranných pomůcek, začal celý národ doma v karanténě šít roušky pro sebe i pro potřebné.

„Byl tu prostě nějaký problém a lidé ho vyřešili sami a hlavně zadarmo. Stejně jako s tím e-shopem na dálniční známky. Já se domnívám, že tudy povede cesta ven z krize nejen zdravotnické, ale i té ekonomické,“ rozplýval se Andrej Babiš blahem na tiskové konferenci.

„Musíme si přiznat, že já, Andrej Babiš probouzím v lidech jen to nejlepší. Tomu se říká managment. Pozitivně působím na lidi. Někdo to v sobě má a někdo nemá. S tím se člověk musí narodit. Po rouškách, které jsme my jako vláda neměli, ale lidé si je doma zadarmo vyrobili, přichází další výzva. Ačkoliv jsme na tom s plicními ventilátory mnohem lépe než třeba taková Itálie, opatrnosti není nazbyt a čím víc respirátorů, tím budeme všichni klidnější,“ připomněl Andrej Babiš skutečnost, že lidé po celé republice si po rouškách rovněž v domácích podmínkách začali vyrábět plicní ventilátory a někteří dokonce i nemocniční lůžka.

„Když vidím, co se děje teď v Itálii, myslím, že není čas usnout na vavřínech. Roušek mám několik stovek a teď začínáme s rodinou doma vyrábět plicní ventilátory. Po internetu jsme si postahovali různě návody na výrobu, ale v domácích podmínkách musíme tak trochu improvizovat. Navzdory amatérským podmínkám, chcete-li to tak nazvat, se nám během tří dnů podařilo vyrobit osm plicních ventilátorů pouze z PET lahví, pumpiček na kolo, gumových šalufků a prasečích střívek. Nejsou sice v kvalitě jako ty oficiální nemocniční, ale účel splní,“ pochvaloval si František Vlahý, který, stejně jako ostatní občané České republiky převzal pravomoci a odpovědnost vlády a začal vyrábět plicní ventilátory.

„Nejen nedostatek plicních ventilátorů může být do budoucna problém. Jak můžeme vidět z velmi postižených oblastí, často chybí v nemocnicích i samotná lůžka. Rozhodli jsme se proto, že nemocniční lůžka začneme vyrábět. Používáme k tomu klasická lůžka, jenom jim přiděláme kolečka, aby se s nimi dalo jezdit, a přiděláme madla a co nejvíc naškrobíme prostěradla, aby si pacient připadal opravdu jako v nemocnici,“ pochlubila se paní Radmila Malá, která se svými kolegyněmi z pilates po nocích vyrábí nemocniční lůžka.

„Je to takový náš světový unikát, že lidé si vyrobí, co je třeba, a tím ulehčí státnímu rozpočtu. Jsem přesvědčen, že je jen otázka dnů či maximálně týdnů, kdy si lidé doma vyrobí z mouky, oleje a paralenu vakcínu proti koronaviru,“ dodal ještě premiér Andrej Babiš.

Divoký kačer je fake news o skutečných událostech, které se sice nestaly, ale mohly by, jakkoliv znějí neuvěřitelně. Skutečností byl ale Babišův pseudoprezidentský projev, který komentuje Bohumil Pečinka.

Dominik Landsman
Diskuse ke článku