nahoru

Bohumil Pečinka: Pseudoprezidentský televizní projev Andreje Babiše

Bohumil Pečinka 23. března 2020 • 21:40
Video se připravuje ...
„Zvládneme to, nebojte!“ Babiš v projevu o koronaviru děkoval i za šití roušek, kritizoval porušování karantény
• video: 
Česká televize

Špičkoví čeští politici si pletou žánry. Zatímco Miloš Zeman minulý týden neměl prezidentský projev, ale něco ve smyslu, co mě napadá, když mě na pět minut vypustí z izolace, naopak Andrej Babiš v pondělí večer přednesl prezidentský projev. Na okraji nechám jeho uvěřitelnost.

Problém je v tom, že my diváci jsme od Andreje Babiše čekali projev premiérský. Stručně řečeno, všechno, co premiér Babiš řekl, bylo správné. Problém byl v tom, co jako premiér neřekl.

To, že Andrej Babiš s týdenním zpožděním zaskočil za prezidenta republiky, je určitě záslužné a sluší se mu poděkovat. Zvlášť za to, jak ocenil různé profese, které jsou dnes v první linii boje s pandemií. Poděkujme také jeho poradci Prchalovi, že dal dohromady ty správné větičky. Lidi, jichž se to týká, to jistě potěší.

Je docela možné, že už je to začátek Babišovy prezidentské kampaně a premiérovo okolí ví něco víc o zdravotním stavu současné hlavy státu, než my ostatní. To by mnohé vysvětlovalo. Na druhou stranu to vyvolává otázku: kdo bude suplovat Babišův neexistující premiérský projev? Nechme se překvapit a naznačme, co by v takovém premiérském projevu mělo být.

Premiérem dosazený šéf ústředního krizového štábu včera prohlásil, že cesty do zahraničí mohou být zakázané i dva roky. Žádná věta nevyvolala mezi produktivními lidmi v Česku takovou paniku jako právě toto sdělení. Premiér na to ještě v neděli reagoval slovy, že „otevření hranic není naše priorita.“ Od šéfa vlády bychom čekali, že řekne, jaké jsou tedy priority jeho vlády a jak se staví k Prymulovu výroku. Nedostali jsme žádnou odpověď.

Ekonomický poradce Billa Clintona pronesl v roce 1992 v reakci na debatu, o čem je politika, slavnou větu: „Jde o ekonomiku, hlupáku!“ O to pochopitelně jde i v případě naší dnešní krize.

Drastické regulace současné vlády, které umrtvují byznys ve spojitosti s výroky o dvouletých uzavřených hranicích, nestresují potenciální chorvatské dovolenkáře, ale především trhy. Myslí se tím křehká důvěra investorů a podnikatelů v rozvojové možnosti země. Tím, že se premiér nedistancoval od Prymulova výroku, jakoby řekl: běžte o dům dál a rozhodně v Česku neinvestujte svoje peníze.

To jsou okamžiky, po kterých komínem vylétávají stovky miliard během několika minut. Babišův postoj k tomu hodně napomohl. Ani to by nemuselo vadit, kdyby Andrej Babiš řekl jako předseda vlády, jak alespoň přibližně vidí další ekonomickou aktivitu země, v jejímž čele stojí.

Kdyby mu jeho projev nepsali marketéři, ale kreativně uvažující ekonomové, muselo by to tam být na jednom z prvních míst, protože v ekonomice často funguje zákon „sebenaplňujícího proroctví.“ Jinak řečeno, úspěchy i neúspěchy můžeme mít jednoduše proto, že se pro ně rozhodneme. Proto by nebylo od věci, aby lidi, co ekonomicky táhnou tento stát, k tomu někdo vyzval. A nejlépe pak premiér.

Namísto toho jsme v pseudoprezidentském projevu slyšeli výmluvy na nedodání roušek a věčné obhajoby předchozích kroků. Na rozdíl od pravidelných tiskových konferencí Andrej Babiš aspoň neútočil na Itálii a Spojené státy, s odůvodněním, že jsou na to ještě hůř. Na odpověď ohledně ekonomické vize země v éře po karanténě si tedy budeme muset ještě počkat.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější