Malajsie: Ráj na zemi, kde nepotřebují rodinnou pohodu obestavět velkými domy, bazény a ploty | Reflex.cz
nahoru

Malajsie: Ráj na zemi, kde nepotřebují rodinnou pohodu obestavět velkými domy, bazény a ploty

Milan Tesař17. května 2018 • 15:00
Malajsie: Ráj na zemi, kde nepotřebují rodinnou pohodu obestavět velkými domy, bazény a ploty
foto: World & Picture

Na malajském ostrově Penang, odkud pochází velká zahraniční reportáž v příloze nového Reflexu Excellent, je dodnes patrná britská koloniální nadvláda. Na rozdíl od některých jiných zemí však neměli zdejší lidé nikdy touhu se z britského vlivu úplně vymanit; to lepší si nechali a navázali na to. Jsou pyšní na moderní architekturu, dobrou veřejnou dopravu, výborné školství. Mladí mluví všichni anglicky, starší dají dohromady alespoň pár vět. Jedno však místní Angličanům nikdy nezapomenou: jak je zbaběle nechali na holičkách, když ostrov během druhé světové války napadli Japonci.

Hlavní město Georgetown bylo v roce 2008 uznáno památkou UNESCO a začala velká revitalizace. Město se otevřelo umělcům, start–upům (Penang dnes platí za malajské Silicon Valley) a developerům. Chátrající budovy v koloniálním stylu získávají nový kabát a často i účel, jako hub po dešti přibývá hotelů a hostelů, k nebi vybíhá čím dál více mrakodrapů. Celý ostrov zažívá stavební horečku. Turismus je tu vítaný, ale ne svatý. Místní si na svůj životní styl nenechají sáhnout.

Jamie Oliver že krachuje? Tak žhavé to není, a navíc získal další prestižní ocenění

Nikde jinde neuvidíte tak bizarní architektonická a sociální propojení jako na Penangu. Hosté pětihvězdičkového hotelu Hard Rock v přímořském letovisku Bad Ferringhi vycházejí z honosné hotelové lobby přímo do tržnice poslepované ze stánků působících provizorních dojmem, ačkoli tu jsou už snad celé století. Prodává se v nich mírně pokleslé oblečení, svými často až halucinogenními barvami dokonale splývající s okolní faunou. Těžko říct, zda střetu luxusu s každodenností předcházel podrážděný střet. Spíš ne. Tady se věci neregulují, spíše se dějí. Je to něco, co jsme v Evropě už dávno zapomněli. Malé děti na klíně rodičů za řídítky kličkujících mopedů mezi vozy malajsijské značky Proton a kšiltovka na kole místo přilby.

Čtyři náboženství 

Stejně pozoruhodná je zdejší náboženská tolerance. Muslimská mešita obkroužená čínskými lampióny štěstí. Hinduistický a čínský chrám, které se k sobě dojemně vinou na nejvyšší hoře ostrova, o víkendech hojně navštěvované křesťanskými rodinkami. Kostely katolické, evangelické, adventistické. Čtyři světová náboženství se tu vzájemně snášejí v zenovém klidu. Jenom jedno tu, prosím, do světa netrubte: Že jste bezvěrec. To se nenosí. Považovali by vás za komunistu, což jistě nechcete.

Reflexní terapie pro odvážné: Milan Tesař otestoval v Malajsii práh své bolesti

Na pláži se koupou dívky v monokinách, bikinách, burkinách i sárí, jak je každé libo. Jestli je to u vás zvykem, skočte si do moře třeba v zimní bundě a kulichu, zdejší se divit nebudou. Ani se za vámi na pláži neotočí. Kdybyste jim vyprávěli, jak policie z francouzských pláží vyhání ženy v burkinách, mysleli by si, že jde o nějaký směšný kousek četníků ze Saint-Tropez.

Absence potřeby „pohody“ obestavěné velkými domy, bazény a ploty

Ministerským předsedou nejmenšího federálního státu Malajsie je etnický Číňan, jeden z potomků velkých rodin, jež na ostrov dorazily v devatenáctém století. Jejich členové pracovali v docích. Klanovou soudržností a pílí se vypracovali na jedno z nejvlivnějších etnik v národnostně přepestrém území. Výmluvným důkazem jejich filozofie jsou plovoucí klanové domy, vyzařující rodinnou pospolitost. Jsou vystavěné na pilotách přímo na moři. Dodnes na džunkách převážejí čerstvé ovoce a zeleninu ze skladů do města, na trhy s jídlem.

Romantika na kolejích aneb Nejzajímavější železniční tratě z celého světa

Během návštěvy klanových domů vnímáme značný civilizační rozdíl mezi námi a zdejším obyvatelstvem. Jistě souvisí s počasím. V zemi, kde je celoročně prakticky jediné roční období o teplotě okolo třiceti stupňů, je něco jako rodinný krb nonsensem, anebo spíš něčím zcela neznámým. Procházíte-li kolem primitivně postavených domků, jediným pohledem dovnitř přehlédnete celé obydlí – v předsíni oltář, za ním jediná místnost – obývák/ložnice. Na jazyku máte cosi o chudém přežívání, dokud si nevšimnete velkých, luxusních BMW, zaparkovaných na navigaci. To není bída, to je pouze absence potřeby rodinné „pohody“ obestavěné velkými domy, bazény a ploty.

Kulinářsko-cestovatelskou reportáž Ostrov, kde je věčně navařeno, věnovanou malajsijskému Penangu, si můžete přečíst v příloze Excellent, která vyšla společně s novým Reflexem.

Reflex 20/2018

Šéfkuchařka Kamu: Zaplivaná česká čtyřka je horší než jídlo z vietnamské ulice. Lék na…
Dokonalé umění miniatury, které vás zmate. Podívejte se na geniální díla, která se…Klíčová slova: Malajsie, jídlo, kuchař, potraviny, ostrov


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel
PREMIUM X Šmejdi dál kasírují a důchodci se dál zbavují úspor. Český mincovní obchod se po třech letech nezměnil
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně
PREMIUM X Jak na pazourek? Zkušený mistr řemesla vás naučí nejlepší řemeslné triky neandertálců

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější