Rakouské Korutany: 5 zajímavých věcí, které vás v zimě čekají v zemi, kde vládne slunce | Reflex.cz
nahoru

Rakouské Korutany: 5 zajímavých věcí, které vás v zimě čekají v zemi, kde vládne slunce

 • Viliam Buchert 11. října 2017 • 13:20
  Rakouské Korutany: 5 zajímavých věcí, které vás v zimě čekají v zemi, kde vládne slunce
  Stále oblíbenější je skialpinismus.
  • foto: 
  Tine Steinthaller

  Největší průměrná doba slunečního svitu ze všech spolkových zemí Rakouska, desítky lyžařských středisek, mnoho jezer, na kterých se dá skvěle bruslit, nebo adventní trh v Petzenu, jež se nachází ve výšce 1700 metrů (ano, je o sto metrů výše než Sněžka). To jsou Korutany. Malá země srovnatelná rozlohou a počtem obyvatel s Jižními Čechami, ale pokud jde o turistiku, je to spíše gigant s mnoha zvláštnostmi.

  „Korutany nabízejí na malém prostoru velmi rozmanité věci, vždy zde ale hraje podstatnou roli často slunečné počasí, které je spojené s tím, že část území je na jižní straně Alp,“ říká o „rakouském slunečním státě“ Lada Pranter z turistické organizace Kärnten Werbung.

  Co tedy letos v zimě v Koruntanech najdete?

   


 • Propojení sjezdovek na všechny strany

  Korutany jsou výjimečné především množstvím slunečních dnů.Korutany jsou výjimečné především množstvím slunečních dnů.Foto Franz Gerdl

  Pokud máte rádi slunce, tak střediska v Korutanech jsou taková „zimní evropská Riviéra“. V zimních měsících je zde v průměru až o 100 hodin slunečního svitu více než v místech, která leží na sever od hlavního alpského hřebene. Pokud pak chcete jezdit výhodně (kdo by nechtěl, že?), tak pro 30 středisek v Korutanech a Východním Tyrolsku platí „TopSkiPass“. Ten můžete využít na více než 800 kilometrech velmi rozmanitých sjezdovek. Když pojedete s dětmi, tak doporučujeme podrobně prozkoumat nejrůznější nabídky, pak se můžete u svých ratolestí dostat až na minimální cenu, za kterou budou jezdit. V každém středisku je to ale trochu jinak. A když chcete zažít absolutní lyžařskou slast, tak zkuste takzvané lyžování před devátou (Ski vor 9) v Bad Kleinkirchheimu. Zde vás bude doprovázet slavný olympijský vítěz ve sjezdu Franz Klammer.

  Nová hvězda Instagramu: Sličná důstojnice asturijských aerolinek a vůbec první…


 • Pro ty, co milují túry v horách

  Stále oblíbenější je skialpinismus.Stále oblíbenější je skialpinismus.Foto Tine Steinthaller

  Novinkou letošní zimní sezóny v Korutanech je takzvaný „nockbergský trail“, který spojuje pět lyžařských oblastí - Katschberg, Innerkrems, Turrach, Falkert a Bad Kleinkirchheim/St. Oswald. Hodí se sice podle organizátorů pro „pohodové příznivce skialpinismu“, ale zde musíme upozornit, že se přesto u toho vyžaduje dostatek zkušeností a dobrá kondice. Není to pro každého, nepřeceňujte své síly. Na každou etapu této cesty totiž potřebujete zhruba šest hodin chůze. Částečně jsou ale k dispozici vleky a lanovky, tak můžete ušetřit několik výškových metrů. Zvláštností je, že na rozdíl od jiných podobných túr, nenocujete na matracích na zemi, ale v kvalitních wellness hotelech. Tam můžete tělu dopřát regeneraci.

  Jak vypadají plodiny, které znáte z obchodů, před sklizní? Některé fotky vás překvapí


 • Skvělé bruslení na zamrzlých jezerech

  Bruslení na korutanských jezerech.Bruslení na korutanských jezerech.Foto Peter Burgstaller

  V Korutanech je 1270 jezer a v mnohých z nich je v létě skvělé koupání, protože voda je zde kvůli mnoha místním mikroklimatům dostatečně teplá. Dokonce v některých jako v moři. V zimě mnohá jezera ale zamrzají a stávají se rájem pro bruslaře. Není to jen nějaké popojíždění jako na zimních stadionech, najdete zde mnoho kilometrů dobře upravených ledových tras. A na jezeře Weissensee se pořádá vůbec největší bruslařský podnik na světě (mimořádně oblíbený je především u Holanďanů). Nejdelší závod se zde jede na 200 kilometrů a celá akce se uskuteční od 20. ledna do 4. února příštího roku. Pokud máte rádi bruslení, tak Korutansku je mimořádná příležitost celoevropského významu, kde si ho můžete užít.

  Chcete vidět, jak vypadá skutečné Rusko a Ukrajina? Podívejte se na jedinečné snímky


 • Adventní trhy jsou i výš než vrchol Sněžky

  Vánoční trhy v Korutanech.Vánoční trhy v Korutanech.Foto Gert Steinthaler

  Rakousko na mnoha místech pečlivě udržuje i staré zvyky. Nejenom, že k nim místní obyvatelé mají upřímnější vztah než například silně ateističtí Češi, ale je to i důvod jak přilákat turisty. V Korutanech stojí proto za návštěvu v prosinci adventní trhy. Je jich mnoho, ale takovou specialitou je Petzen na jihu země. Trh se nachází v nadmořské výšce 1700 metrů nad mořem a návštěvníci se na něj dostanou lanovkou. U jezera Wörthesee je zase zajímavé především to, že po trhu se můžete projet i lodí a u toho uvidíte plovoucí adventní věnce. Pozoruhodná je i „katschbergská adventní cesta“, kde jsou pečlivě naaranžované seníky, které zejména dětem přibližují někdejší podobu vánočních svátků.

  Archivní fotografie ze svateb velkých českých, ale i zahraničních osobností na vás…


 • Jídlo, které je nám blízké

  Plněné taštičky jsou nejznámějším jídlem Korutan.Plněné taštičky jsou nejznámějším jídlem Korutan.Foto Franz Gerdl

  V každém průvodci, nebo při všech prezentacích, se u většiny míst v Evropě, kam v zimě jezdí Češi, objeví nejdříve počet kilometrů sjezdovek, výčet nejkvalitnějších běžkařských tratí, atrakcí pro děti a nabídka dalších aktivit. Stejně zásadní je ale i to, co se často krčí až na samotném konci bohatého turistického menu. S menu to skutečně souvisí – je to jídlo. Navíc pokud je v něčem Rakousko pořád o několik pořádných kroků napřed před Českem, tak jsou to kvalitnější potraviny a zásadní akcent na místní suroviny. Korutany nejsou výjimkou a navíc je nám místní jídlo v mnohém blízké. Téměř všude najdete Kärntner Kasnudeln, plněné taštičky z nudlového těsta, které jsou buď s jablkovo-tvarohovou náplní nebo sušenými hruškami. Výborná je kynutá bábovka Reindling se skořicí a ořechy, lososovitý pstruh Kärntner Laxn, gailtalský špek, nebo speciality z glocknerského jehněčího a nockalmského hovězího masa. A pokud jste již dospělí, zkuste i místní borovicovou pálenku Zirbenlikör.

  Velmi podrobné informace o Koruntanech najdete také v češtině na www.kaernten.at nebo na www.austria.info/cz

  Satelitní snímky, které ukazují dokonalou symetrii. Podívejte se na Zemi jinýma očima
  Pozůstatky sovětského impéria: Fotografie tajných základen, které na mapě nenajdete

Diskuse ke článku

 

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Srpen 1968 a 1969: Fotograf a režisér Josef Ráž vzpomíná na chvíle, kdy šli Češi proti Čechům
PREMIUM X Evangelium podle Mansona: Pologramotný vůdce sekty, vrah, co nezabíjel, a miláček popkultury
PREMIUM X Proč miluju Dalmácii aneb Malé vyznání velkého českého dovolenkáře středního věku
PREMIUM X Zelený Raoul: Tajemství hradního sklepení aneb Vstup přísně zakázán!
PREMIUM X Tenkrát v Hollywoodu: Příběh Quentina Tarantina a jeho zatím posledního filmu

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější