
Odpoledne 12. dubna 1945 rozbolela úřadujícího prezidenta Franklina Delana Roosevelta hlava, upadl do bezvědomí a v 15.35 hodin zemřel na masívní mozkové krvácení. Viceprezidenta Harryho Trumana zastihla neurčitá zpráva, aby se urychleně dostavil do Bílého domu. První dáma Eleanor Rooseveltová mu v domě smutku položila ruku na rameno: „Harry, prezident zemřel.“ Po chvíli mlčení se Truman zeptal, co pro ni může udělat. Odpověděla stejnou otázkou a dodala: „To vy jste totiž ten, kdo teď vězí v problémech.“
Shromáždili se čelní představitelé administrativy, přijela Trumanova žena i dcera a nastala sháňka po bibli. Člen služebnictva nabídl ohmatané lidové vydání, na něž Harry S. Truman v 19.09 hodin složil přísahu.
Snad žádný jiný prezident USA nenastupoval do funkce podobně nepřipraven, neinformován. Velikán FDR byl totiž sólista, jemuž viceprezidenta vybrala Demokratická strana. Během 82 dní ve funkci se Truman s Rooseveltem viděli jen dvakrát! FDR svého zástupce nezval do mapového sálu k situačním poradám ani k jednání s ministrem zahraničí Byrnesem, nemluvě o spojenecké konferenci v Jaltě.
Stalin ucítil příležitost a kul železo, dokud bylo žhavé. Už 23. dubna vyslal do Washingtonu lidového komisaře zahraničních věcí Molotova, formálně cestujícího na ustavující konferenci OSN. Z Moskvy krátce před ním urychleně přiletěl ambasador Harriman, aby nového prezidenta informoval o porušování dohod o zajištění demokratického vývoje v Polsku, Rumunsku a na dalších územích osvobozených Sověty. Truman suverénního Molotova hned na úvod zchladil kategorickým protestem a jeho námitky utnul slovy: „To by bylo vše, pane Molotove!“
Den poté ohlásí ministr obrany Stimson prezidentovi, že do čtyř měsíců bude k dispozici „nejničivější zbraň v dějinách lidstva, schopná zlikvidovat celé město“. Překvapený Truman s dokončením Projektu Manhattan souhlasí a během svého života dá hned třikrát souhlas k užití této zbraně, jako jediný v dějinách. „Malý muž z Missouri“ před zodpovědností neuhýbá.
Škola životních proher
Oproti Rooseveltovi přišel o dva roky mladší Harry Truman do Washingtonu otlučený životem. Měl především anglické předky, otec John v jižanském státě Missouri farmařil na 240 hektarech a obchodoval s dobytkem. Harry se staral o zvířata. Od šesti chodil proto jen do presbyteriánské nedělní školy a teprve v osmi se mohl učit i přes týden. Coby gój vykonával pro židovské sousedy o šabatu úkony, které jim náboženství zakazovalo. I díky tomuto prostředí propadl zálibě v knihách, historii a hře na piano. Aby stihl práci na farmě, cvičení a četbu, vstával v pět a svítil do noci. Kvůli svým brýlím se mezi kluky cítil handicapovaný, a tak chtěl mít navrch alespoň ve znalostech. Do čtrnácti zvládl všech 2000 svazků místní knihovny, příběhy slavných osobností mu pak v politice byly hlavním vodítkem.
Otec se angažoval v Demokratické straně, šestnáctiletého Harryho do ní přivedl jako dobrovolníka v místní volební kampani. Po střední škole Truman vydržel jen rok obchodního kursu, raději utekl k železnici, byl krátce zaměstnán u církve, v listárně novin i v bance, kde se skamarádil s bratrem Dwighta Davida Eisenhowera, svého budoucího nástupce v Bílém domě.
Pokračování článku patří k prémiovému obsahu Reflexu
S předplatným získáte:
-
Neomezený přístup k prémiovému obsahu, který
nikde jinde nenajdete - Exkluzivní komentáře, kauzy a speciální editorialy
- Nekorektní vtipy kreslířů Reflexu
- Vybrané články z tištěného Reflexu dříve než ostatní
- Mobilní aplikaci pro snadný přístup k prémiovému obsahu