Další muž na zabití aneb Velké kamenování Alaina Delona | Reflex.cz
nahoru

Další muž na zabití aneb Velké kamenování Alaina Delona

Darina Křivánková22. května 2019 • 16:30
Další muž na zabití aneb Velké kamenování Alaina Delona
foto: Profimedia.cz

Celý svůj dospělý život je miláčkem davů a hvězdou světového formátu. Jenže na stará kolena se dozvěděl, že je hlavně „rasista, homofob a misogyn“. Francouzský herec Alain Delon (83) převzal v neděli večer na filmovém festivalu v Cannes čestnou Zlatou palmu za své herecké mistrovství. A nic na tom nezměnila petice, jež vzešla z iniciativy americké organizace Woman and Hollywood a udělila Delonovi výše zmíněné nálepky.

On-line petici organizace Woman and Hollywood podepsalo asi 20 tisíc lidí, kteří se ztotožnili s názorem, že vyznamenáním herecké legendy festival „oceňuje odpudivé hodnoty“. Výraz „odpudivý“ je přitom v dokonalém rozporu s tím, co Delon celou svou kariéru reprezentoval, totiž krásu, přitažlivost a talent.

„Nedáváme mu Nobelovu cenu za mír,“ vypořádal se s peticí už v úvodu festivalu ředitel přehlídky Thierry Frémaux. Co přesně signatářům na Delonovi vadilo? Že není nadšený z adopcí dětí homosexuálními páry, sympatizuje s krajní pravicí, chtěl by zastavit migraci do Francie a přiznal se, že několikrát uštědřil ženě facku. Vskutku odpudivé.

Slavný herec se projevil tak jako zástupy jiných mužů. Prostě dal nahlas najevo svůj názor, s nímž samozřejmě můžeme nesouhlasit či polemizovat, můžeme ho i odsoudit, ale to je asi tak všechno, co s tím můžeme dělat. Je totiž výsadou demokracie moci říkat to, co si myslíme. Jakkoli to může být kontroverzní. Jasně, jsou tu ty facky, ty se vysvětlují opravdu těžko. Nicméně herec je nijak nepopírá a přihazuje argument, že sám jich od žen koupil mnohem víc, než jich rozdal. S trochou nadsázky by se dalo říci, že jeho vztahy byly poněkud vášnivější, což by ovšem optikou #MeToo rozhodně neprošlo.

Krásné dívky, které měly potěšit vojáky během válečných konfliktů. Podívejte se

Za všech okolností se chovat správně

Absurdita celé kauzy spočívá v tom, že lidské přehmaty či rozporuplné názory by měly degradovat něčí nezpochybnitelný talent a celoživotní práci. Zejména v případě umělců je to zapeklitá věc, bývají pod vlivem emocí a tvůrčích tlaků, leckdy se chovají kontroverzně. Začneme snad zpětně upírat kvalitu Picassovým obrazům, protože jejich autor se k leckteré ze svých partnerek opravdu nechoval ukázkově? A pak tu jsou zástupy skvělých umělců, kteří sympatizovali se zločineckými politickými systémy.

Ano, byl by to krásný svět, kdybychom všichni dokázali za všech okolností dělat jen ty správné věci a nedopouštěli se přehmatů a špatných úsudků. Ale dokud se člověk neproviní proti zákonu a není odsouzen, měl by mít právo na bezúhonnost. Můžeme si o něm myslet, že je hulvát nebo hlupák, ale nijak to nesouvisí s tím, jaký podává umělecký výkon.

Causu Kamenování Alaina Delona si přečtěte v novém tištěném Reflexu, který vychází ve čtvrtek 23. května.

Reflex 21/2019

Nebude voda ani potraviny, Česko se mění v poušť a bude to určitě horší, máme už jen…
Fotograf vyvezl z KLDR snímky, po jejichž zveřejnění mu byl navždy zakázán vstup do země
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Jaroslav Lobkowicz: Monarchie? Raději bych zůstal u prezidenta a republiky...
PREMIUM X Viliam Buchert: Na zrazení Kurdů Západ doplatí. Co ještě Západ dovolí Erdoğanovi?
PREMIUM X První scéna? Ano, ale jen tu a tam, tvrdí autor seriálu o Národním divadle Aleš Kisil
PREMIUM X Spravedlnost se blíží: Podezřelí z vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky zamíří před soud
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější