Pravda o švýcarském referendu o udělování občanství: Týkalo se jen 0,1 procenta cizinců, co tam žijí | Reflex.cz
nahoru

Pravda o švýcarském referendu o udělování občanství: Týkalo se jen 0,1 procenta cizinců, co tam žijí

Daniel Baret13. února 2017 • 08:30
Pravda o švýcarském referendu o udělování občanství: Týkalo se jen 0,1 procenta cizinců, co tam žijí
foto: Profimedia.cz

Ani zajímavý titulek v médiích a na sociálních sítích nemusí přinést informaci, která je pravdivá. Dost často je pouze přání otcem myšlenky. Něco podobného se stalo v neděli, kdy celý svět, včetně Česka, psal o tom, že Švýcaři v referendu odhlasovali zjednodušení udělování občanství a že antiimigrantské strany byly poraženy. Podívejme se ale, co se stalo, protože v tomto případě lžou všechny strany.

Po dlouhých tahanicích se v neděli uskutečnilo ve Švýcarsku referendum, které dle vládního návrhu umožní zjednodušující proceduru udělování občanství imigrantům třetí generace do 25 let. Návrh sice prošel, ale většiny cizinců v zemi se netýká, jak by se mohlo zdát ze včerejších bombastických titulků.

Ve Švýcarsku žije v současnosti 8,4 milionu obyvatel a z toho je 25 procent cizinců, což je jedno z největších zastoupení na celém světě. Jenže získat v zemi helvetského kříže občanství je hodně složité a trvá to dlouho. Naprostá většina lidí s cizím původem ho pořád nemá a to dokonce ani tehdy, když se už narodili ve Švýcarsku. Nedělní referendum se týkalo pouze kolem 25 tisíc lidí, jednalo se o možnost udělení občanství imigrantům třetí generace a jen lidem do 25 let.

Je samozřejmě podivné a nepochopitelné, že občanství nemají ani lidé z třetí generace, přitom podmínkou jeho udělení je, že už někdo z jejich prarodičů se ve Švýcarsku narodil, či už má místní občanství. Ne rodič, ale dokonce prarodič. To je situace ve světě ojedinělá.

Lichotivé hodnocení Česka: Cizinci s rodinami tvrdí, že je u nás velmi dobrý život

Když se ale referendum týká pouhých 25 tisíc lidí z 2,1 milionu, tak o skutečném zjednodušení udělování občanství imigrantům se vůbec nedá hovořit.

Antiimigrantská Švýcarská lidová strana, která získala v posledních volbách v roce 2015 až 29,4 procenta hlasů a vyhrála (je ovšem pořád v opozici), rozjela před referendem velkou kampaň, ve které hovořila o ohrožení země islámem a doporučovala proto svým příznivcům i dalším občanům hlasovat „ne“. Což o to, radikální islám je dnes skutečně pro Evropu velkým ohrožením, jenže 60 procent z těch 25 tisíc mladých lidí, o kterých se v neděli rozhodovalo, jsou potomci Italů, převážně katolíci.

Ze zbylých 40 procent tvořili většinu potomci imigrantů z Balkánu a Turecka. Zde muslimové převažují, ale celkově hovoříme v případě tohoto referenda o počtu muslimů v řádu několika tisíc osob.

Lidová strana navíc tvrdila, že referendum umožní získat občanství lidem většinou mimoevropského původu. Jak plyne z výše popsaných čísel, ani to není pravda.  

Navíc švýcarské občanství není možné udělit, pokud člověk neumí místní jazyk (v této zemi jsou čtyři oficiální – němčina, francouzština, italština a rétorománština), nechodil zde do školy, nemá zde trvalý pobyt a neprokázal loajalitu k zemi. Podmínek je hodně a musí je splnit i vyznavač islámského náboženství. Jinak má, prakticky doživotně, smůlu. To je velký rozdíl od Francie, Belgie či Německa.

Problém s migrací, radikálním islamismem a z toho někdy plynoucím terorismem má současná Evropa obrovský. Bohužel se neřeší tak, jak by měl. Vymýšlet by si ale u toho neměla žádná strana názorového spektra. V případě nedělního švýcarského referenda se o to pokusili jak odpůrci (ti před hlasováním), tak příznivci migrace (ti hlavně po hlasování).

Krása na východní frontě: Na Donbasu bojují i mladé Ukrajinky
Martin Mrázek 12. února 2017 • 00:54

Krása na východní frontě: Na Donbasu bojují i mladé Ukrajinky

Města duchů a zákaz vstupu: Podívejte se na hořící doly, které jsou v plamenech už…

Daniel BaretVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bruce Springsteen: Rocker s typickým chraplákem, který se stal jedním se symbolů amerického patriotismu
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Český Lev Borský: Radikální intelektuál pojmenoval civilizační problémy. Jejich rešení ho zahubilo
PREMIUM X Karel Schwarzenberg: Bojím se o naši budoucnost...
PREMIUM X Zelený Raoul: Soudruzi mají velký problém. KSČM se musí vrátit ke svým kořenům!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější