nahoru

Nejvíc cestujících na mezinárodních letech už nemá letiště Heathrow v Londýně, ale emirát Dubaj

Daniel Baret29. ledna 2015 • 18:00
Emirates Airbus A380
Emirates Airbus A380
• foto: 
Profimedia

Po desítky let bylo známé londýnské letiště Heathrow první v počtu přepravených cestujících na mezinárodních letech. Ale neustále rychle rostoucí Dubaj ho za rok 2014 poprvé v tomto směru odsunula na druhou příčku. Informoval o tom web bloomberg.com.

Letiště v Dubaji odbavilo v minulém roce 70,5 milionů pasažérů na mezinárodních letech, což je o 6,1 procenta více než v roce 2013. Heathrow měl v roce 2014 68 milionů podobných pasažérů.

Emirát Dubaj skvěle využil svojí zeměpisnou polohu na rozhraní Evropy, Asie a Afriky. Jeho rychlý rozvoj podporuje také státní letecká společnost Emirates, která je nejenom velmi moderní, má velká letadla a vynikající služby, ale je dnes už i třetí největší leteckou společností na celém světě.

Ani to ale není ještě všechno.

Dubaj buduje nové letiště Al-Maktúm, které bude mít po svém celkovém dokončení v roce 2027 možnost odbavit těžko uvěřitelných 240 milionů pasažérů za rok. To vše se děje v době, kdy v Heathrow probíhají jednání o dalším rozšíření letiště, ale zatím to na jeho rozšíření vůbec nevypadá. V Dubaji to prostě vláda nařídí a hotovo.

,,Teď, když jsme první, přemýšlíme, jak se ještě dál zlepšovat,“ říká ale letiště v Dubaji Paul Griffiths. ,,Největší výzvou teď pro nás bude vytvořit stejně komfortní a nezapomenutelnou zkušenost na našem letišti, na kterou jsou zvyklí zákazníci aerolinek Emirates ve vzduchu.”

Vůbec největšími letišti pokud jde o počet pasažérů jsou Atlanta Hartsfield-Jackson, které odbavilo přes 96 milionů lidí (protože je to základna společnosti Delta Air Lines) či Peking s více než 86 miliony pasažérů. Na rozdíl od Dubaje byla ale většina cestujících na domácích letech.

Daniel Baret


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,610
21,760
29,260
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější