nahoru

Brno zavrhlo fotbalisty i hokejisty a velebí basketbalistky

Pavel Kovář11. prosince 2006 • 09:52

Je to pár desítek let, co patřila moravská metropole k tuzemským baštám jak v hokeji, tak ve fotbale. Leč poslední dobou tomu tak není. Vyplývá to jasně z vyhlášení nejlepší sportovců Brna pro rok 2006. V nejlepší desítce je třikrát zastoupeno dálkové plavání, dvakrát basketbal, triatlon, gymnastika a jednou kolová. Avšak nikdo z fotbalu, hokeje a ani cyklistiky. Tak znějí výsledky ankety zdejších novinářů a sportovních osobností.


Přitom na pohledný hokej, jejž Kometa předvádí v popředí tabulky druhé nejvyšší soutěže, chodí velmi slušné, pětitisícové návštěvy. A na fotbal v podání 1. FC Brno vyráží jen nepatrně nižší počet fanoušků, přičemž tým je v tabulce Gambrinus ligy šestý a letos na podzim předváděl nejlepší hru za poslední roky.
Pořadí těch nejlepších Brňanů je tedy následující – jednotlivci: 1. Vítečková (basketbal), 2. Ospalý (triatlon), 3. Pechanová (plavání), 4. Šikulová (gymnastika), 5. Machová (basketbal), 6. Hlaváčová (plavání), 7. Krňávek (triatlon), 8. Böhm a Hrdlička (kolová), 9. Komrsková (gymnastika), 10. Čech (plavání) – týmy: 1. basketbalistky Gambrinusu Sika Brno, 2. volejbalistky KP Brno, 3. plavci Komety Brno.
Brněnskou královnou sportu je tedy Eva Vítečková, brzy již pětadvacetiletá, česká hráčka roku a třetí basketbalistka Evropy (dle ankety La Gazzetta dello Sport). Opora „Žabin“, jak se brněnskému klubu říká i v cizině, je sedminásobnou mistrní republiky, vítězkou mistrovství světa juniorek (2001), mistrovství Evropy žen (2005) a letošní Euroligy. Přišla ze Žďáru nad Sázavou a v Brně studuje Pedagogickou fakultu se zaměřením na sport.
Z rozhovoru, jejž poskytla brněnskému basketbalovému novináři Tomáši Setničkovi, vyplynulo, že je spíše stydlivá, ale zdárně se s tím umí vyrovnat. Když nedávno zasvěcovala na praxi žáky do tajů gymnastiku a baletu, obojí zvládla i při své výšce. V týmu „Žabin“ nejvíc kamarádí s Petrou Kulichovou a tvoří spolu impozantní dvojici – Eva měří 190 cm a Petra 198 cm. „Když se zvedneme od baru, neexistuje chlap, který by se za námi neotočil,“ říká Eva světácky a s úsměvem dodává: „Jak řešíme zájem mužů, když jsou příliš dotěrní? To pak jen stačí, abychom se vztyčily!“
Téměř současně se zvolením první dámou brněnského sportu se Eva Vítečková mohla radovat i z jubilejního, 250. ligového vítězství hráček Gambrinusu za sebou. To když obhájkyně titulu porazily poslední tým tabulky UP Olomouc 129:45. Ta úctyhodná série trvá od února 1998, kdy Brňanky naposledy prohrály v Praze na Folimance s USK. Sečteno a podtrženo, Brno zvolilo své nejlepší sportovce v jednotlivcích i týmech správně. I když si myslím, že plavkyně Yvetta Hlaváčová, přemožitelka průlivu La Manche ve světovém rekordu, se měla umístit na podstatně lepší než šesté příčce.Kurzy měn
25,850
22,020
28,920
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější